Рік повномасштабного вторгнення для Житомирщини: загинули 38 людей із них 3 дітей, пошкоджено 3 тис. будинків, викрито 54 колаборанта

Рік повномасштабного вторгнення для Житомирщини: загинули 38 людей із них 3 дітей, пошкоджено 3 тис. будинків, викрито 54 колаборанта

У перший день повномасштабного збройного вторгнення рф в Україну Житомирщина, серед інших областей, зазнала бомбувань. Відтоді змінилося життя мирних жителів та правоохоронців. З 24 лютого 2022 року органами правопорядку Житомирщини зареєстровано 1270 воєнних злочинів (майже половина з них згодом передана за територіальною підслідністю в інші регіони). Про це повідомляє пресслужба Житомирської обласної прокуратури.

Серед них – 266 кримінальних проваджень, розпочатих за фактами порушення законів та звичаїв війни і посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 438, ст. 110 КК України).

Унаслідок збройної агресії рф на Житомирщині загинули 38, поранені – 65 мирних жителів. На превеликий жаль, серед них – 15 дітей: троє загиблих та 12 поранених. Крім цього 24 кримінальні провадження розпочато за фактами руйнувань чи пошкоджень 58 дитсадків, шкіл та вищих навчальних закладів.

За рік війни Житомирщина зазнала майже півтори сотні обстрілів, заподіяних ворожими авіабомбами, ракетними ударами, артилерією тощо.

Прокурорами, спільно з правоохоронцями, під час документування воєнних злочинів на території області встановлено близько трьох тисяч  пошкоджених об’єктів цивільної інфраструктури, понад 240 з них – вщент  зруйновані. Це навчальні заклади, медичні установи, житлові будинки, енергетична інфраструктура, нафтобази.

Тільки у трьох кримінальних провадженнях установлено збитків в розмірі понад 774 млн грн. З метою встановлення їх розміру в інших провадженнях тривають судові експертизи.

У кримінальних провадженнях допитано майже півтори тисячі свідків та потерпілих, призначено майже 1000 експертиз. Особисто прокурорами проведено 635 слідчих та процесуальних дій.

Встановлено непоодинокі факти застосування збройними силами рф зброї та боєприпасів, заборонених Міжнародним гуманітарним правом.

Так, на території Коростенського району вилучено елементи касетних боєприпасів до РСЗВ «Ураган», а в одному з сіл Народицької територіальної громади – 35 протипіхотних мін, навіть на території садиби місцевого мешканця.

До кримінальної відповідальності уже притягується командир танку окремої гвардійської танкової бригади, який під час тимчасової окупації села у Макарівському районі, що на Київщині, захопив у заручники місцевого жителя та, погрожуючи вбивством, вимагав показати дорогу до місця розташування ворожого війська.

Триває робота з викриття кримінальних правопорушень за фактами державної зради, участі у збройних терористичних формуваннях, колабораційної діяльності та глорифікації агресора.

За цей період викрито 5 осіб у вчиненні державної зради. Зокрема, до суду скеровано 4 обвинувальні акти за фактами вчинення громадянами державної зради, з яких у 2 кримінальних провадженнях винних осіб засуджено до покарання у виді реального позбавлення волі.

За підтримання публічного обвинувачення прокурорів Житомирської обласної прокуратури за активну участь в діяльності терористичної організації «ДНР» та перебування у непередбачених законом збройних формувань 10 осіб засуджено до позбавлення волі.

Викрито 54 особи (працівники освіти, викладач вишу, священнослужителі та держслужбовець) яким інкримінується  колабораційна діяльність та глорифікація керівництва держави-окупанта.

За період війни органами прокуратури області заявлено близько десяти позовів про зобов’язання балансоутримувачів привести у належний стан та готовність захисні споруди (бомбосховища та укриття) площею понад півтори тисячі квадратних метрів місткістю 1700 осіб. Наразі більше половини позовних заяв розглянуто судом та задоволено.

Спільна робота прокурорів і правоохоронців спрямовується на припинення діяльності російського та білоруського бізнесу. З 24.02.2022 – дотепер розпочато та розслідується 15 кримінальних проваджень щодо злочинів, скоєних суб’єктами підприємницької діяльності, бенефіціарами яких є громадяни росії та білорусі.

Так, викрите публічне акціонерне товариство з видобування граніту на Житомирщині, засновником і бенефіціарним власником якого є родина «гауляйтера» тимчасово окупованої частини Херсонщини. Його директору повідомили про підозру у зловживанні повноваженнями, що спричинило тяжкі наслідки державним і громадським інтересам, а також у легалізації (відмиванні) майна, одержаного злочинним шляхом, на суму 2,5 млн грн (ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 209 КК України). Наразі накладено арешт на спецтехніку вартістю майже 6 млн грн, земельну ділянку площею 5 га, корпоративні права та гроші на банківських рахунках.

Органи прокуратури вживали заходів щодо передачі арештованого у межах кримінальних проваджень майна та коштів для потреб Збройних Сил України. У такий спосіб передано понад 1 млн грн, більше десятка автомобілів, тепловізори, тисячі літрів пального, 700 м3 деревини, 16 тис. пачок тютюнових виробів тощо.

Спільна робота прокуратури та органів правопорядку триває.

Слава Україні!