Естонія долучає партнерів для підтримки України (ВІДЕО)
Допомога Україні від Естонії вже перевищила 1% від її ВВП й найбільша підтримка з боку іноземних країн. Держава також започаткувала ініціативу «1 мільйон снарядів 155 мм для України» й допомога не припиняє надходити. Так, Естонія передала ракети ПЗРК Javelin, протитанкові міни, гранатомети, міномети, транспортні засоби, засоби зв'язку та сухпайки. У співпраці з Німеччиною Естонія Україні також передала польові шпиталі та медикаменти на суму близько 15 мільйонів євро. У своїх медичних закладах Естонія лікує і поранених військовослужбовців. Й допомога певнять, продовжуватиметься.
«Днями у нас була відомча нарада, тут, в МЗС Естонії з різними міністерствами та відомствами і ми пройшлися по співпраці в межах компетенції кожного з міністерств, і дійсно підтримка дуже потужна, і всі надалі хочуть допомагати», — каже заступниця Міністра закордонних справ Естонії Маріін Ратнік.
Народний депутат Арсеній Пушкаренко зазначає, Естонія й справді завжди оперативно відгукується на потреби України, а співпраця не обмежується одним напрямком.
«Я радий, що наша співпраця є різносторонньою. Це і військовий блок, це і гуманітарний блок, це економічний блок, тому що ми працюємо сьогодні над залученням естонського бізнесу в Україну, інвестиції на Житомирщину і так само, це блок відбудови», — говорить Народний депутат України, фракція «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко.
Власне, не дивлячись на активні бойові дії керівництво Естонії неодноразово навідувалося в Україну, й на Житомирщину зокрема. Коли ж регіон взяли під патронат, візити почастішали. Відтак парламентарі обрали ряд пріоритетних об’єктів і почали їх відбудовувати. Вже на початку червня в прикордонному Овручі відбудеться відкриття дитячого садочку, у процесі і зруйнований ворожою ракетою міст у Малині. Зараз визначаються із наступними об’єктами відновлення. Мова, зокрема, йде і про Малинську дитячу школу мистецтв, і будівництво нових сучасних осель для дитячих будинків сімейного типу.
«І ми вітаємо будь-які ініціативи з вашого боку, як ще можна допомогти, як може естонський бізнес допомогти приватно у публічному партнерстві. Ми ще в минулому році планували провести урядову конференцію високого рівня із залученням естонського бізнесу. Коли вона буде ще невідомо, але узгоджуються зараз деталі. І ми хочемо, щоб це був дійсно потужний захід. І говорячи про різні ініціативи, в Польщі зустрічалися із колегами, і із заступником Міністра з відновлення, і ми також говорили про об’єкти. Дуже добре, що у вас тепер є централізоване бачення, як рухатися далі в плані відновлення», — зазначає заступниця Міністра закордонних справ Естонії Маріін Ратнік.
А щоб відновлення було максимально швидким та ефективним, Естонія активно працює і на міжнародній арені, аби якомога більше країн залучити до допомоги Україні. Так, вже у березні має відбутися третій форум із відновлення у Лісабоні, адже Португалія бере на себе відбудову зруйнованого російською ракетою ліцею №25 у Житомирі. Партнерів для України планують залучати і надалі.
«Зараз ми проводимо моніторинг з усіма нашими посольствами, що ті чи інші країни в різних регіонах роблять для допомоги Україні: скільки грошей виділяють, які програми, які фонди долучаються і ми вже маємо гарну співпрацю з Португалією, але в майбутньому хочемо залучити і інші країни», — говорить директорка департаменту з розвитку і гуманітарної допомоги Естонії Кайрі-Саар Ісоп.
Водночас до допомоги Україні має намір долучитися і Фінляндія, розповідає Арсеній Пушкаренко. Так, із колишньою Міністеркою закордонних справ Естонії Євою-Марією Лійметс, парламентар відвідав центральний офіс Nefco у Гельсінкі, де провели зустріч із керівництвом Фонду. Там вже взяли до розгляду ряд проєктів, які Естонія реалізовує у Житомирській області.
«Це відомий фонд, який фінансується Урядами Скандинавських країн, працює в тому числі, в Східній Європі. Власне зараз, в рамках цього фонду, був окремо створений фонд, куди зібрано 207 мільйонів євро і власне ми спілкувалися, щоб Нефко допомогло Естонії у відновленні Житомирщини. Тому у нас сьогодні багатогранна співпраця, ми сьогодні з Естонією спільно працюємо для того, щоб залучати максимально більше можливостей і партнерів для відновлення Житомирщини», — сказав Народний депутат України, фракція «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко.
Окрім цього, розповідають в Міністерстві закордонних справ, за допомогою культурних заходів по усьому світу, Естонії вдається зібрати додаткові кошти для підтримки України.
«Посольство Естонії у Вільнюсі збирало гроші і зібрали доволі велику суму з продажей українських поштових марок. А кілька місяців тому був ще один безпрецедентний захід, де велику суму коштів зібрало посольство Естонії у Лондоні», — розповідає заступниця Міністра закордонних справ Естонії Маріін Ратнік.
Й на цьому зупинятися не збираються. Заступниця Міністра закордонних справ зазначила, по завершенню виборів в Естонії, незважаючи на результати, країна й надалі буде підтримувати Україну, тож уже планують наступний візит на Житомирщину наприкінці травня.