В Таллінні відкрили дві виставки, які привезли з України, аби світ бачив правду про злочини рф (ВІДЕО)
Бронеплитам, які врятували життя українським військовим, художники дали друге життя й перетворили їх на витвір мистецтва. Після виставки у Києві бронеплити поїхали далі країнами світу, зокрема, їх представили і в Естонії.
«До річниці широкомасштабного вторгнення, але насправді, на 9-му році війни в Таллінні відкрито декілька виставок. Ось, зокрема, ArtArmor – це арт-броня, і ми бачимо жилети, які врятували життя нашим захисникам. Насправді цей проєкт – це ініціатива мого колеги Олександра Ковальчука і за підтримки Офісу Президента, Міністерства закордонних справ, Міністерства оборони, Генерального штабу Збройних Сил, він зміг розпочати цей проект і, ви бачите, що тут представлені бронеплити, які були розписані, або творчо обіграні українськими художниками та митцями», — говорить Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Кожна бронеплита – це окрема історія й врятоване життя. Ці унікальні витвори мистецтва спрямовані на допомогу у придбанні захисного спорядження для українських захисників. Деякі плити на підтримку цього проєкту особисто підписали Президент України Володимир Зеленський, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та кілька українських міністрів. Перший свій підпис на плиті поставив і покійний Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський. Після виставки в Естонії експозиції поїдуть далі світом.
«Ось в Естонії приєдналось кілька художниць, відомих естонських художниць і не тільки в Естонії відомих, а й у Європі і так в кожній країні ми плануємо, що будуть приєднуватись все нові і нові художники з ім’ям в своїй країні, з європейським, світовим ім’ям, і планується, що восени у Великій Британії відбудеться великий аукціон, де ці роботи будуть реалізовані на аукціоні, будуть розіграні, будуть продані і кошти з кожної з цих робіт відомих європейських та світових митців будуть залучені для того, щоб наш Генеральний штаб Збройних Сил зміг закупити бронежилети і бронеплити для наших захисників», — каже Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Працівниця галереї, де виставляються українські бронеплити, каже: від відвідувачів із дня відкриття немає відбою.
«Весь день люди приходять подивитися на виставку і запитують саме про цю виставку», — сказала працівниця галереї в Таллінні Уллє Лууп.
Символічно виставка відкрита поблизу посольства росії, вхід до якого всипаний пелюстками троянд, що символізує кров постраждалих від війни, іграшки в шану загиблих дітей та плакати, на яких естонці відкрито пишуть, що росія – це країна тероризму та убивць. Неподалік відкрита ще одна виставка — «Україна – розп’яття».
«Ця виставка підготовлена нашим музеєм у Другій Світовій війні. Власне, велика експозиція на три поверхи була відкрита вже 8 травня 2022 року і генеральний директор музею Другої Світової війни, він Юрій Савчук, він фактично першим разом з нашими військовими прибуває до деокупованих міст, він має відповідні дозволи від Генерального Штабу і максимально намагається зібрати, і зберегти всі артефакти цієї страшної війни. І мабуть, це вперше в історії, коли війна триває, а вже є музейна виставка», — сказав Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Ця унікальна виставка створена з артефактів страшної війни в Україні, а найголовніше – вона відкриває справжнє обличчя «руского міра» всьому світу. Експозиції вже побували у Ризі, основна ж – розміщена у Києві. Тим часом у центрі столиці на Площі Свободи встановлено і російський танк, підбитий українськими захисниками на Київщині 31 березня 2022-го року з Джавеліну, який Україні передала Естонія.
«Власне сьогодні дуже символічно, що на центральній площі Естонії, на Площі Свободи, російський танк, який йшов окуповувати Київ, Україну, згорівший, підбитий і це важливо, тому що Естонія нас підтримує. Естонія нам допомагає у співвідношенні до ВВП найбільше і, щоби люди бачили правду, тому що саме такі танки окупували свого часу і Естонію. Тому, дуже важливо, щоб люди це бачили, це відчували, що Україна б’ється, Україна бореться за нашу свободу і не тільки України, а й усього європейського континенту. Естонія це розуміє й рішуче підтримує», — сказав Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Поблизу танку – постійно ажіотаж. Інформація про нього перекладена на естонську, англійську та українську мови. Й уранці, і ввечері люди уважно читають історію цієї битви й фотографуються із танком. Таро зізнається: проходив повз випадково, але не зміг не зупинитися.
«Я проходив повз, стало цікаво подивитися, цікаво, що інші люди думають про це. Це жах звісно. Сподіваюсь, що те, що передає Естонія Україні, це допомагає», — говорить житель Естонії Таро.
Тут же ми зустріли і українця. Владислав розповідає: не з чуток знає, що таке окупація, яку пережив його рідний Куп’янськ.
«Ми виїхали за тиждень до того, як наше місто почали звільняти, я дуже сумую. Мене переповнюють емоції, як це важко», — каже українець Владислав.
Усі виставки покликані на те, аби увесь світ знав правду про військові злочини росії і про наслідки агресії в Україні. Експонати демонструють справжнє обличчя сучасної рф.