Рік тому російські війська вийшли з території Житомирщини: як впоралась Народицька громада (ВІДЕО)

Десятки зруйнованих житлових будинків, об’єкти інфраструктури, пошкоджені святині та навчальні заклади – наслідки «руського міра» у Народицькій громаді. І найстрашніше – часткова окупація, котра тривала майже 40 днів.

«Такі населені пункти як Радча, Нова Радча, Стара Радча були окуповані в перший день, Грезля, Давидки були окуповані через 2 дні після того. У Грезлі та на перехресті в Радчі стояли війська», — каже голова Народицької селищної військової адміністрації Олег Ярмолюк.

Перших обстрілів громада зазнала ще о 4-й ранку 24-го лютого. І з того часу вони не припинялись майже ні на день впродовж місяця. І над головою, згадує голова, постійно літали.

«Ка-52 вертольоти зайшли. Безпілотники літали постійно. Постійно вони висіли і вдень, і вночі. І якщо безпілотник оце щось фіксував, то вночі були на це прильоти», — сказав голова Народицької селищної військової адміністрації Олег Ярмолюк.

У таких умовах доводилось проводити евакуацію, забезпечувати магазини продуктами, а аптеки – ліками. Олександр Чорновол 9 років життя присвятив лісовій справі, однак з 24-го лютого довелось частково опанувати і інші професії.

«Почали виганяти техніку, забирати документацію, забирати людей, які мали бажання виїхати. Завдання ніхто не ставив, завдання приходили самі. Ми самі розуміли, що для того, щоб держава зберегла свою цілісність, щоб місцеве населення менше постраждало, треба щось робити. Самі ми приймали якісь рішення, десь військові підказували, десь місцеві, десь самі розуміли, що там потрібно дорогу завалити, там потрібно військових завести, там це зробити», — розповідає лісівник Давидківського лісництва Олександр Чорновол.

Олександр разом зі своїми побратимами здійснював розвідку місць дислокації ворожих російських військ, прокладав маршрути для їхнього обходу. Під час однієї з розвідувальних операцій група натрапила на російський блокпост. Вразивши рашистський БТР, хлопці змогли без втрат вийти на безпечну локацію. За свої дії лісівник був нагороджений Володимиром Зеленським орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Та найемоційнішою історією за цей час Олександр вважає евакуацію і згадує досі.

У такому режимі працювали впродовж усього часу, доки вороги знаходились за кілька кілометрів. З перших днів вторгнення на місцях працювала і влада. Зокрема Народний депутат України Арсеній Пушкаренко бував на півночі Житомирщини постійно.

«Я пам’ятаю, коли в перші дні, перші тижні доводилось звідси евакуйовувати людей, коли сюди заходили військові підрозділи, коли магазини були зачинені. Був дефіцит і в продуктах, і в ліках. Сюди боялися їхати мережі. Це був виклик як забезпечити це місце продуктами та ліками, здійснити евакуацію. Тому звичайно, що у взаємодії з головами громад, з старостами, військовою адміністрацією, ми це все організовували. З перших тижнів були і в Овручі, і в Олевську», — каже Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.

4-го квітня 2022-го року російські війська повністю залишили територію громади. Тоді стало відомо про гіркі втрати серед мирного населення, знищені будинки та об’єкти.

Тоді ж відвідали щойно деокуповані території і представники Естонського парламенту, країни, яка зараз є найближчим другом нашої Житомирщини. Попри пережите Народицька громада не втратила посмішок. Сюди повернулося життя. Території під надійним захистом, а в центрі майорить синьо-жовтий стяг. І скоро так буде у кожному населеному пункті нашої країни.