Як уберегтися від радіації при аварії на АЕС: ознаки радіаційного опромінення та методи захисту
В умовах сучасного життя людина повинна бути готовою до будь-яких ситуацій. Аварія на АЕС — одна із них. Захист від радіації є важливим аспектом забезпечення безпеки та здоров'я людей в умовах аварії на атомній електростанції або інших подібних ситуаціях. При великому випромінюванні, радіаційна небезпека може виникнути не тільки в зоні аварії, але й у віддалених від неї місцях. Тож треба розуміти, як діяти при надзвичайній ситуації, знати ознаки радіаційного випромінювання та які методи захисту існують.
Що таке іонізуюче випромінювання?
Іонізуюче випромінювання — це енергія, яку виділяють певні речовини у вигляді частинок або електромагнітних хвиль. Це випромінювання може бути у формі альфа-, бета-, гамма-, рентгенівських променів і нейтронів. Коли іонізуюче випромінювання взаємодіє з живою тканиною, воно може спричинити руйнування або зміни структури ДНК, що може призвести до розвитку раку та інших захворювань. Іонізуюче випромінювання може бути природним, таким як космічне випромінювання та радон, або штучним, як, наприклад, випромінювання при аварії на АЕС або від медичного обладнання.
Які існують джерела радіації у побуті?
У побуті людина також зіштовхується з радіацією. Наприклад, штучні джерела радіації використовують в медицині. Найрозповсюдженіше — це рентгенівський апарат. Проміння у такого приладу має низьку частоту, проте часте використання рентгену може зашкодити людському організму.
Також джерелом радіації є природний матеріал — граніт. Це гірська порода, яка містить випромінювання. Тому не варто занадто захоплюватися виробами із граніту.
Радіація міститься навіть у найнеочікуваніших предметах та їжі.
Це:
- сигарети;
- наповнювач для котячого туалету;
- банани;
- бразильські горіхи;
- глянцеві журнали;
- старий керамічний та глиняний посуд;
- евакуаційні знаки.
Рівень радіації у таких джерелах дуже малий, тож він не шкодить людині.
Симптоми променевої хвороби
Симптоми променевої хвороби залежать від дози опромінення та довжини часу, протягом якого особа була під дією випромінювання.
Найбільш типовими симптомами радіаційного опромінення є:
- Імунна система: підвищена вразливість до інфекцій, зниження імунітету.
- Шкіра: починається з почервоніння, подразнення та свербіння, які можуть перерости в висипку та виразки, а також відшарування зовнішнього шару шкіри.
- Шлунково-кишковий тракт: втрата апетиту, нудота, блювання, болі в животі, діарея.
- Нервова система: головний біль, запаморочення, порушення координації рухів, втрата свідомості.
- Кістково-м'язова система: біль у кістках, м'язова слабкість та болі.
- Кров: зниження кількості лейкоцитів та тромбоцитів, що призводить до кровотеч та збільшення ризику інфекцій.
Якщо у вас з'явилися будь-які з перерахованих симптомів променевої хвороби, важливо звернутися до лікаря якнайшвидше.
Що потрібно зробити насамперед при аварійній ситуації на АЕС?
Якщо ви потрапили у зону радіаційного впливу, діяти треба негайно:
- Обережно зніміть з себе увесь одяг. Покладіть його у мішок або декілька поліетиленових пакетів і щільно зав’яжіть або запакуйте.
- Не виходьте на вулицю. Зачиніть усі вікна та двері. Зробіть вологе прибирання.
- Якщо є можливість, одразу ж прийміть душ з великою кількістю шампуню та мила. При цьому забороняється занадто терти та дряпати шкіру. Також промийте водою вуха, ніс та рот.
- Якщо немає можливості вмитися або прийняти душ, скористуйтеся вологими серветками, вологим рушником. Ретельно витріть усі відкриті ділянки шкіри.
- Вживайте лише воду в пляшках та продукти, що були у вас вдома.
- Слідкуйте за повідомленнями офіційних джерел та дотримуйтеся їх порад.
Також лікарі рекомендують прийняти калій йодид, який допоможе захистити щитоподібну залозу. Однак користуватися препаратом слід після консультації з лікарем.
Які існують засоби захисту від радіації?
Існує кілька засобів захисту від радіації, які можуть допомогти вберегтися від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання:
Захисний одяг: це може бути захисний костюм, що складається з матеріалу, який здатний поглинати випромінювання. Такі матеріали можуть бути змішаними з металевими частинками, наприклад, зі свинцевими, що допомагає знизити рівень випромінювання.
Захисні маски та фільтри: ці засоби використовуються для захисту легенів від попадання радіоактивних частинок.
Різноманітні ліхтарі — допоможуть у разі відключення світла та для подачі сигналу. Також знадобиться хімічне джерело світла.
Захисні рукавиці та боти: вони допомагають захистити шкіру від радіації та радіоактивних частинок.
Аварія на АЕС — вкрай небезпечна ситуація. Проте якщо ви будете діяти швидко та згідно з планом, зможете вберегти себе та близьких.