Боротьба за скасування постанови про оптимізацію Чорнобильських зон продовжується (ВІДЕО)

Обурення людей проти проекту Постанови про відміну «чорнобильської зони» та, відповідно і соціальних виплат населенню, які проживають на цих територіях, не вщухає. Мешканці північних громад Житомирщини продовжують боротьбу за своє законне право на пільги.

«При прийнятті даної постанови з 45 населених пунктів не підпадає 44, у нас залишається лише один. Ми з вами можемо зрозуміти, яка це буде проблема, тому що люди хворіють на онкологію, діти не отримуватимуть харчування в навчальних закладах, люди не отримуватимуть дофінансування на лікування. Це збурило нашу громаду, наше суспільство», — говорить Олевський міський голова Сергій Лисицький.

З третьої зони добровільного відселення, відповідно до проєкту Постанови, планується виключити й ряд населених пунктів Лугинської громади. Таким чином близько 15 тисяч людей залишаться без пільг, а, відповідно, і без можливості безкоштовного лікування. А рівень захворюванності, констатують лікарі, з кожним роком лише зростає.

«Ми маємо ріст як серед онкозахворюваності, серцево-судинної, нервової систем. За минулий рік ми маємо на обліку 435 людей на обліку з онкозахворюваності і 51 з них вперше», — каже директор КП «Лугинська центральна лікарня Лугинської селищної ради» Сергій Чорний.

Проєкт Постанови Кабміну ґрунтується на результатах радіологічних досліджень 2011 року. Відповідно ж до законодавства України їх мають проводити кожні 3 роки.

«Після 2011 року нічого не бралося, це на підставі тих років вони вирішили зняти 3 зону. Але проблема залишилася, 2011 рік вже далеко, але радіація ніде не поділася. Її можна тільки на папері зменшити чи додати, а в житті вона так і є», — розповідає староста Кремненського старостенського округу Лугинської селищної ради Іван Русецький.

Народний депутат України Арсеній Пушкаренко переконаний, проект Постанови, підготовлений Державним агенством з управління зоною відчуження, абсолютно не на часі й потребує фахової підготовки.

«Я вважаю, що до закінчення воєнного стану треба зняти це питання. Після закінчення воєнного стану Кабінет Міністрів має розробити відповідну програму. І згідно чинного законодавства доручити ДАЗВу, доручити Національній академії наук провести радіаційне дослідження на радіаційний фон і згідно цього потім приймати відповідні рішення. Усе має бути згідно законодавства та згідно совісті. Тому що це дійсно ті люди, які потребують додаткової опіки держави», — зазначає Народний депутат України, фракція «Слуга Народу» Арсеній Пушкареко.

Поки ж жителі північних громад області збирають підписи з вимогою недопущення прийняття цієї постанови, а також на сесіях ухвалюють відповідні звернення до вищого керівництва держави.

«У нас є відповідне звернення депутатів, яке ми прийняли в понеділок, сьогодні старости під відповідним зверненням збирають підписи по населеним пунктам. Ми складемо ці пакети, віддамо Арсенію Михайловичу, відправимо до центральних органів, серед яких Верховна рада України, до Президента», — говорить Лугинський селищний голова Петро Мельник.

Зазначимо, дана постанова стосується 12 областей України. Нині до третьої зони належить понад 800 населенних пунктів, в разі її ухвалення залишиться лише 111.