Реформа лісової галузі: як працює «Житомироблагроліс» та чи потрібно передавати його на державний баланс (ВІДЕО)
Комунальне агролісогосподарське підприємство «Житомироблагроліс» наразі відповідає за 300 тис га земель лісового фонду, що становить майже третину від загальної площі земель лісового фонду Житомирської області. Своїм основним завданням вважають відтворення лісів.
«Напевно, усім відомо, що основне покликання лісівників це, в першу чергу, – вирощування лісів. Потім – догляд за лісами, охорона, захист лісу. І третє – це раціональне і невиснажливе використання лісових ресурсів», — каже керівник ЖОКАП «ЖИТОМИОБЛАГРОЛІС» Ігор Рибинський.
Підприємство працює з 2000 року і за цей час працівники заліснили понад 27 тисяч га землі.
З початку року лісівники висадили дерев на площі понад 816 га, найбільше серед них сосен.
«Все починається з маленького – з насіння. Тобто, заготівля насіння сосни звичайної, переробка, вирощування посадкового матеріалу, у нас є і в закритому, і у відкритому грунті. Це праця не одного року, це створюється протягом декількох років», — говорить помічник лісничого ДП «Коростенського лісгоспу АПК» Наталія Дворак.
Окрім цього, працівники «Житомироблагроліс» проводять комплекси робіт для запобігання лісових пожеж. Для цього біля кожного лісництва на спостережних вежах встановлені відеокамери, яка обертається і дає змогу спостерігати за усією територією. У Малині фахівці працюють за найновішими технологіями – програма дає змогу вирахувати місце загоряння з точністю до одного метру.
«Виявлено пожежу, припустимо, в 11 кварталі. Ми наводимо камеру на 11 квартал, наводимо ще 2 камери. І завдяки перехресному наведенню камер ми точно визначаємо місце, де виникла пожежа і виїжджає патруль. Спочатку їде лісова охорона, тобто, майстер лісу і він вже визначає яка локація, наскільки розповсюджений (вогонь – ред.) і далі приймаємо рішення», — сказав директор ДП «Малинський лісгосп» Петро Гаєвський.
Наприкінці 2022 року на сайті Державного агентства лісових ресурсів з’явився проєкт закону про створення Державної акціонерної компанії «Ліси України», який передбачає позбавлення органів місцевого самоврядування власності на ліси, які перебувають у постійному користуванні спеціалізованих комунальних лісогосподарських підприємств. Лісівники ж проти такої реформи. Головними аргументами є успішна робота комунальних лісогосподарських підприємств області та системна сплата податків до обласного та місцевого бюджету – за останні пів року підприємство сплатило понад 85 млн гривень.
Житомирщина є однією з найбільш лісистих областей України – лісистість території складає 33%. Депутати обласної ради розповідають, що підприємство «Житомироблагроліс» виконує функції, які на нього покладені, тож реформувати його у державне, на їхню думку, не потрібно.