Програма «єВідновлення» в дії: як працює на Житомирщині (ВІДЕО)
Повномасштабне вторгнення принесло на територію України чимало шкоди. Зокрема, лише на Житомирщині внаслідок авіаударів пошкоджень зазнало майже 5 тисяч об’єктів. В перші дні запуску «єВідновлення» тисячі українців подали заявки на грошову компенсацію в сумі 200 тисяч гривень за постраждале житло, а з 1-го серпня почали подавати заяви на повністю знищені домівки. По допомогу звертаються і жителі Житомирщини.
«З травня місяця вступив в силу закон про компенсацію за знищене і пошкоджене майно. На сьогоднішній день на території Житомирської області подано 307 заявок на «єВідновлення». В кожній громаді, де пошкоджено житло, а це 24 громади, вже опрацьовано 133 заявки і людям погоджена компенсація на 12,5 мільйонів гривень», — каже директорка департаменту регіонального розвитку Житомирської ОВА Інна Хоменко.
Найбільш постраждалою громадою є Овруччина. З 24-го лютого ворог наніс понад 70 авіаударів по території. Постраждало понад 400 квартир, 32 будівлі критичної інфраструктури, близько 200 приватних домоволодінь, 21 будинок зруйновано повністю. Голова громади каже, що можуть – роблять своїми силами. Але мешканці все одно потребують грошової допомоги від держави.
«Відремонтовані покрівлі багатоповерхових будинків. Це понад 3 тисяч квадратних метрів м’якої покрівлі, 10 тисяч – шатрові покрівлі. Замінені вікна, замінені двері. Зараз ця постанова про «єВідновлення» – це дуже важливо. Люди мають можливість до кінця відновити свої приватні будинки, свої квартири. Уже більше 28 таких заявок у нас подано», — сказав Овруцький міський голова Іван Коруд.
Не краща ситуація і в Малинській громаді. Бойові дії точились за кілька десятків кілометрів звідси. Тож безслідно ці події не минулися і люди також потребують допомоги. Зі свого боку роблять усе можливе, кажуть у міській раді. А також призначили відповідальних людей, котрі контролюють хід дотримання програми «єВідновлення».
«Це постійна робота, яка у нас уже проводиться певний період часу. У нас створена відповідна комісія, відповідно введенні представники громадськості в цю комісію. Всі члени цієї комісії добросовісно і з відповідальністю ставляться до своїх обов’язків. Заявники постійно звертаються з цим питанням, постійно реєструються. Вже є перші виплати, які люди отримали, і чекають відновлення в рамках даної ситуації», — каже Малинський міський голова Олександр Ситайло.
Такі комісії, відповідно до постанови, працюють у кожній громаді. Та механізми єВідновлення і у людей, і у місцевого самоврядування викликають багато питань. Днями їх обговорили під час ініційованої народним депутатом Арсенієм Пушкаренком наради із головами громад. Зокрема, що робити громадянам, котрі вже за власний кошт зробити ремонт у домівці.
«Зараз уряд готує відповідні постанови, що робити, якщо сума пошкоджень більше 200 тисяч гривень, і всі разом з урядом готуємо відповідні механізми як компенсувати тим людям, які витратили вже безпосередньо кошти на ремонт своїх домівок. Часу дуже мало до нового опалювального сезону, до зими, і дуже хотілося б, щоб максимально люди встигали отримувати гроші, проводити відповідні ремонти», — зазначає голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Під час зустрічі обговорили і технічні проблеми, що виникають під час подачі заяви через Дію, документи, котрі варто надати, та інше. Усі напрацьовані питання та пропозиції парламентарі взяли до уваги та триматимуть на контролі, адже переконують, завдання №1 – забезпечити усіх житлом.