На Житомирщині обстежили 471 об’єкт водопостачання, у більшості з них виявили порушення

На Житомирщині обстежили 471 об’єкт водопостачання, у більшості з них виявили порушення

На контролі Держпродспоживслужби області знаходиться 258 об’єктів централізованого, 446 об’єктів нецентралізованого водопостачання та 64 об’єктів водовідведення,  які розміщені на території 4 адміністративних районів. З початку 2023 року спеціалістами територіальних управлінь здійснено комісійні обстеження 471 об’єкта водопостачання населених пунктів області, в тому числі 196 об’єктів централізованого водопостачання та 275 об’єктів нецентралізованого водопостачання. За результатами обстежень на 238 об’єктах (50,5%) – виявлені порушення вимог санітарного законодавства. Про це повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.

Зокрема, на об’єктах централізованого водопостачання несвоєчасно проводиться виробничий контроль безпечності та якості питної води, виявлені порушення в організації та облаштуванні зони санітарної охорони 1-го поясу джерел підземного водопостачання, щодо незадовільного санітарно-технічного стану павільйонів артсвердловин та приміщень водопровідних споруд, неефективної роботи станцій знезалізнення води, відсутності знезаражуючих установок та деззасобів, несвоєчасності проведення періодичних профілактичних медоглядів працівниками підприємств водопостачання.

«При обстеженні нецентралізованих джерел водопостачання встановлено, що більшість громадських криниць утримуються в незадовільному санітарно-технічному стані, порушуються вимоги щодо їх облаштування та утримання, не проводиться механічне очищення та дезінфекція, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні санітарні паспорта на джерела не централізованого водопостачання.

З метою усунення порушень вимог санітарного законодавства на об’єктах водопостачання на адресу суб’єктів господарювання та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування області спеціалістами служби було направлено 274 рекомендаційних листи щодо вжиття необхідних заходів та здійснення лабораторних досліджень якості питної води. Окрім того, при проведених обстеженнях спеціалістами Держпродспоживслужби області здійснювалося розповсюдження пам’яток, проводилися бесіди, надавалися роз’яснення щодо вимог з облаштування і експлуатації колодязів, каптажів тощо», – йдеться у повідомленні.

Основною метою здійснення спеціалістами служби обстежень таких об’єктів є запобігання ускладненням санітарно-епідеміологічної ситуації на території області, покращення якості питної води, а також вирішення питання щодо приведення об’єктів централізованого та не централізованого водопостачання у належний санітарно-технічний стан.

Окрім того, підприємствами централізованого водопостачання до територіальних управлінь надаються дані щодо результатів виробничого контролю безпечності та якості питної води. За інформацією суб’єктів господарювання, з початку поточного року в рамках виробничого контролю досліджено 15339 зразків питної води з джерел централізованого водопостачання та 513 зразків питної води з джерел не централізованого водопостачання. Суб’єктами господарювання, які надають послуги   водопостачання населенню, вживались заходи щодо приведення якості питної води вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

В розрізі виконання бюджетної програми КПКВК «Проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду)» проводиться відбір та дослідження проб питної води та води водойм 1 категорії на території Житомирської області.

Протягом поточного періоду спеціалістами територіальних управлінь з джерел централізованого водопостачання було відібрано 107 зразків питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники, з джерел нецентралізованого водопостачання-35, з поверхневих водойм I категорії-9.

Окрім того, спеціалістами служби в складі комісій проведено обстеження очисних споруд каналізації області. Так, за поточний період 2023 року обстежено наступні об’єкти водовідведення: КП «Комсервіс» Андрушівської міської ТГ; КБП «Пулинський водоканал» Пулинської селищної ТГ; КП «Добробут» Любарської селищної ТГ; КП «Черняхів-Добробут» Черняхівської селищної ТГ.  Встановлено порушення щодо регламенту очистки господарсько-побутових стічних вод, відсутність відомчого лабораторного контролю якості зворотніх вод, своєчасності проходження періодичних профілактичних медичних оглядів персоналом.

За результатами проведених обстежень об’єктів водовідведення інформувалися суб’єкти господарювання, місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.