У Народицькій громаді відновили всі зруйновані мости та провели перше в Україні гуманітарне розмінування територій після окупації росіян

У Народицькій громаді відновили всі зруйновані мости та провели перше в Україні гуманітарне розмінування територій після окупації росіян

Після деокупації півночі Житомирщини найбільша проблема там – замінування територій. Попри це в Народицькій громаді, частину населених пунктів якої захопили росіяни, цього року вже відновили всі зруйновані мости. Там також провели перше в Україні гуманітарне розмінування лісового масиву. Розповів начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко в інтервю Укрінформ.

Як зазначає Бунечко майже від самого початку повномасштабної війни були окуповані 9 населених пунктів Народицької громади. Решта її території потерпала від авіаційних бомбових ударів. Іноді, повертаючись із бомбардування Житомира та інших міст, російські літаки скидали там боєкомплект, щоб не повертатись із ним на бази.

«Щойно населені пункти Житомирщини були деокуповані, ми одразу взялися за відновлення. Найперше відбудовували житло, але найбільшим викликом стало відновлення інфраструктури. Росіяни знищили чотири мости, які забезпечували безперешкодну логістику між щонайменше десятьма населеними пунктами громади», – каже Віталій Бунечко. 

Цього року відновили усі ці мости завдяки проєкту «United24». Вдалося досягти домовленості щодо їх будівництва з Державною спеціальною службою транспорту. Це дало можливість швидко повернути деокуповані населені пункти до нормального життя, тому що без мостів навесні, коли був паводок, доводилося об’їжджати до 50 км. Це значно ускладнювало надання медичної допомоги і доставляння продуктів харчування. Тепер розглядаємо відновлення автобусного маршруту в ці населені пункти. 

«Народицька громада повертається до нормального життя, але все ж залишається питання мінної небезпеки, адже там заміновані великі території.

Наведу один приклад. На нещодавній нараді, де ми обговорювали необхідність відстрілу диких тварин, які заходять у населені пункти, військові категорично заборонили робити це в Народицькій громаді – саме через мінну небезпеку. Відгомін окупації відчуватиметься ще дуже довго», – зазначає Бунечко. 

У лісових масивах громади вже реалізований проєкт з гуманітарного розмінування. Тепер ми ведемо перемовини щодо розмінування з компанією «ГК ГРУП» та її американським партнером Tetra Tech.

Із початку повномасштабної війни область зазнала 116 ракетно-бомбових ударів. Унаслідок цього зруйновано та пошкоджено 4800 об’єктів, 200 з яких неможливо відновити. Уже вдалося відновити понад 2700 об’єктів, на що спрямовано 270 млн грн із Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури, з обласного бюджету та бюджетів громад. Робота триває і далі. 

«Жителі області активно використовують державну програму «єВідновлення». Станом на 15 грудня в області подано 678 заяв про надання компенсації за пошкоджене майно. Комісії погодили виплати на відновлення 500 будинків та квартир на суму 51,9 млн грн. Також власникам 447 пошкоджених домівок на карткові рахунки вже надійшли кошти на загальну суму 36,9 млн грн.», – каже Бунечко. 

Водночас банк обробив і передав на виплату 58 заяв на суму 1,5 млн грн, на розгляді перебуває одна заява із загальною сумою компенсації 17,9 тис. грн.