Як працюють контролери Житомирської філії «Газмережі» (ВІДЕО)

Житомирська філія «Газмережі» наразі має 370 тисяч споживачів і 101 контролера. Фахівці приходять до клієнтів щонайменше раз на пів року, щоб перевірити стан приладу обліку та зафіксувати його показання.

«Контролер повинен мати при собі посвідчення та наряд, там записані адреси споживачів, де вони мають сьогодні зняти контрольні показники», — каже майстер Ірина Іщук.

Під час візиту контролер має здійснити фото фіксацію показників лічильника.

Акт інвентаризації Окрім того, контролер має скласти.

Контролер може прийти, щоб зафіксувати показники лічильника, не лише у робочий час, а й увечері чи навіть у вихідні дні. Усе це задля того, аби споживачам було зручно.

«Контролери залишають нам повідомлення, ми телефон уємо, домовляємось про зустріч і це дуже зручно. Контролери приходять навіть ввечері і це дуже зручно. Контролер приходить, знімає контрольні показання і тоді в нас нарахування у нас нарахування в квитанціях правильні, коректні. Тому що коли немає контролера, буває таке, що неможливо передати показники і тоді нарахування не такі, як хотілося б», — сказала споживачка Лариса Ломоносова.

«Просимо споживачів, щоб надавали доступ до перевірки газового лічильника, бо багато споживачів не допускають, а для нас це дуже важливо», — каже майстер Ірина Іщук.

Подати показники лічильника газу споживачі можуть і самостійно, робити це потрібно щомісяця у період з 1 по 5 число.

«Для цього існує особистий кабінет, де можна зареєструватися і не лише передавати покази лічильника, а й дивитися історію розрахунків, історію споживання, це дуже зручний онлайн-сервіс для наших споживачів. Також працюють вайбер та телеграм боти «GAS.UA», там також легко і зручно можна передати покази лічильника. За коротким номером 4647, можна есемес повідомленням. Ну і, звичайно в кол центр», — говорить начальниця пресслужби Житомирської філії «Газмережі» Юлія Петришена.

У Житомирській філії «Газмережі» наголошують, показники потрібно передавати навіть якщо у помешканні ніхто не проживає. У іншому випадку здійснюються прогнозовані нарахування, розрахунки яких визначені законодавством України.

«Тому звертаємося ще раз до усіх споживачів, що коректність нарахувань за спожитий енергоресурс залежить напряму від їхньої відповідальності і щомісячної передачі показників лічильника газу», — сказала начальниця пресслужби Житомирської філії «Газмережі» Юлія Петришена.