Як вплинула велика війна на ринок нерухомості у Житомирі та на що варто звернути увагу інвесторам? (ВІДЕО)

160

З початком повномасштабного вторгнення ситуація на ринку нерухомості України значно погіршилася. За статистикою минулого року інтерес до купівлі квартир сягав 70-80% від довоєнного рівня. Змінилася також і тенденція купувати житло у містах-мільйонниках, тепер українці обирають менші населені пункти.

«Настав час невеликих міст. Житомир, Луцьк, Рівне, Вінниця і міста ще менші ваш час настає. Навіть великі девелопери, які будували у мільйонниках, розглядають або навіть починають, ще не публічно, але вже приступили до реалізації проєктів в таких містах», — сказала керуюча партнерка організації «Red Community» Тетяна Шульга.

Впродовж минулого року вартість квадратного метру на первинному ринку нерухомості у Житомирі зросла на 7%, у середньому ціна становить від 26,5 до 28 тисяч гривень. При цьому у нашому місті попит значно перевищує пропозицію. Пов’язують це з великою кількістю військових.

«Є прогами окремі, наприклад, «ЄОселя», зараз також підключається програма «ЄВідновлення». Наприклад, на «ЄОселю» в цьому році нам держава вже виділили кошти на 12 тисяч угод. І якраз військові – це одна з тих пільгових категорій, яка може скористатися дуже вигідними умовами – під 3% річних», — говорить регіональна керівниця групи компаній «Premium Space» Лілія Пелехата.

За даними «Укрфінжитло» станом на початок лютого цього року за програмою «ЄОселя» у Житомирській області видали понад 140 кредитів на суму 180 мільйонів, у загальному ж по Україні цифра складає близько 10 мільярдів гривень.

«24.5% відсотки кредитів було видано поліцейським, військовим ЗСУ за контрактом 17,5% з усіх виданих кредитів. І це та цільова аудиторія, на яку варто звернути увагу девелоперам. Звернути увагу не тільки з точки зору комунікації з нею, залучення такої цільової аудиторії, підтримки лояльності», — розповідає керуюча партнерка організації «Red Community» Тетяна Шульга.

При виборі забудовника у першу чергу інвестори мають у звертати увагу на документацію, розповідає регіональна керівниця групи компаній «Premium Space».

«Мають бути отримані дозвільні документи згадо тих норм, які діють сьогодні. Мають бути відповідно отримані документи на підведення інженерних мереж. Я маю на увазі воду, каналізацію, газ, якщо це передбачено на об’єкті. Тобто, ці речі мають бути вже зроблені на початок будівництва. І здається дивним, що ще немає стін, а, наприклад, ми вже можемо показати купу документації, де ми можемо підтвердити де ми включаємося, в які точки», — каже регіональна керівниця групи компаній «Premium Space» Лілія Пелехата.

Фахівці наполегливо радять перевіряти документацію забудовників з юристом, щоб уникнути проблем у майбутньому. До прикладу приводять ЖК «Олімпійський» у Житомирі, де фактично світло є, але, насправді, житлові секції підключені до електроенергії будівництва. Тобто, жодних офіційних договорів з РЕМом вони не мають, а кошти за електроенергію люди сплачують за комерційним тарифом. Перед Новим Роком жителі цього будинку зверталися до редакції телеканалу СК1 за допомогою у поширенні інформації про відсутність світла у квартирах впродовж декількох днів. Увагу також варто звертати на швидкість будівництва.

«Ви знаєте, що зараз з огляду на безпеку девелоперам не дозволяють прямі трансляції з обєктів, не дозволяють обліт дронами. Тому не полінуйтеся, або ваші знайомі, або ви понавідуйтеся до цього обєкту і послідкуйте за динамікою будівництва. Чи воно справді хоч невеликими темпами, але там хоч поверх на місяць, наприклад, щось відбувається», — сказала керуюча партнерка організації «Red Community» Тетяна Шульга.

«Ми усі маємо розуміти те, що якщо будинок має низькі темпи будівництва, це призводить до просто феноменального здорожчання і навіть якщо здавати будинок не вчасно, це призводить до великих фінансових втрат», — говорить директор з продажу будівельної компанії «АртХаус Груп» Володимир Цвіон.

У таку історію втрапили інвестори житлового комплексу «Green Village». Цей будинок, ймовірно, стане довгобудом, адже його мали закінчити ще у травні 2022 року, однак через початок повномасштабного вторгнення зведення призупинили. Пізніше будівництво намагалися відновити, та в результаті – остаточно заморозили. Фахівці кажуть, причини можуть бути різні, та інвесторам варто комплексно підходити до питання вибору нерухомості, не орієнтуючись, лише на один фактор, наприклад, на ціну.

«Ці зміни просто докорінні. Ми вносимо зміни навіть в плани будівництва, в технології будівництва, розуміючи з яким ресурсом ми працюємо. Але знову ж таки, не скиглимо, ситуацію розуміємо, допомагаємо самі наскільки можемо і підлаштовуємося під умови, які є», — каже директор з продажу будівельної компанії «АртХаус Груп» Володимир Цвіон.

Важливим пунктом для перевірки перед інвестуванням також є правильне підключення водопостачання та водовідведення. До прикладу, якщо у забудовника немає діючих технічних умов та погоджених проектів, разом з будинком ви можете отримати вигрібну яму та як "бонус" необхідність її постійного обслуговування.

«Питання підключення до мереж відбувається тільки тоді, коли забудовник виконав технічні умови. Якщо забудовник виготовив вигрібну яму, можливо там не було можливості підключитись до водовідведення і технічні умови для підключення наших мереж забудовник просто не отримував», — розповідає директор КП «Житомирводоканал» Роман Ілик.

Однією з найважливіших тенденцій ринку нерухомості сьогодні є зростання популярності таунхаусів. Приміром, у Житомирі якісним зразком заміського комплексу є «Premium Space»: таунхауси площею від 80 до 135 квадратних метрів, закрита територія, зручне розташування та інфраструктура. І найголовніше, що вже на етапі будівництва розроблено та погоджено проекти на підставі яких будуть проводитись роботи по підключенню до центральних мереж води, каналізації та електропостачання. Жодних «вигрібних ям» чи додаткових клопотів з якими асоціюється приватна забудова.

«Плюс, знову ж таки, «ЄОселя» включила до переліку можливість купити по пільговій іпотеці саме заміське житло: таунхауси, котеджі. Тому на цей сегмент раджу дивитися. Особливо тим людям, яким комфортно жити за містом», — сказала керуюча партнерка організації «Red Community», — говорить керуюча партнерка організації «Red Community» Тетяна Шульга.

Отож, наразі попит на нерухомість у Житомирі значно перевищує пропозицію. Така тенденція зберігатиметься у найближчі роки, прогнозують фахівці. А також радять тим, хто цікавиться інвестиціями, звернути увагу на цю галузь. Головне, обрати порядного забудовника.