У 2023 році річка Рось була на грані зникнення: фахівці ДЕІ Поліського округу обстежили водойму (ВІДЕО)
Басейн річки Рось розташований на території чотирьох областей – Вінницької, Житомирської, Київської та Черкаської. За останнє десятиліття її стан погіршився через діяльність людей, а її обміління створило загрозу для водопостачання.
«Гідротехнічні споруди, ГЕСи, греблі, ставки, відводи на копанки. Все це призводить до зменшення водності, в цілому, басейну річки Рось. Плюс зміни клімату, посушливі періоди. Це все може призвести до втрати Россю своєї течії», — каже голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
У 2022 році уряд відреагував на електронну петицію, розміщену на сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України, щодо порятунку річки Рось. Тож Кабмін затвердив план дій для вирішення проблеми на 2024-2030 роки.
«В цьому році на розпорядження Кабміну, як і в минулому році, Держекоінспекцією і її територіальними органами проводяться заходи щодо оздоровлення річки Рось. Ми проводимо перевірки суб’єктів господарювання, які знаходяться в басейні річки Рось, здійснюють скиди в річку, водозабір, іншу діяльність, яка пов’язана з цим водним об’єктом. Ну і наразі планується продовження цих заходів», — сказав директор департаменту державного екологічного нагляду (контролю) ДЕІ України Максим Железняк.
Тож Державна екологічна інспекція Поліського округу минулого року проводила обстеження усіх приток річки, що пролягають Житомирщиною.
«Русло річок було надмірно зарегульоване. Також в Житомирській області на цих річках є велика кількість ставів. І на цих руслових ставах річка до них не надходила і був відсутній санітарний пропуск води», — говорить заступник начальника ДЕІ Поліського округу Сергій Малярчук.
Також фахівці відібрали проби води в річці.
«І було встановлено перевищення по залізу, хімічному та біологічному споживанню кисню», — додає заступник начальника ДЕІ Поліського округу Сергій Малярчук.
Цьогоріч представники різних екологічних установ перевірили одну з приток річки Рось – Роставицю, що протікає у селі Білилівка, де ситуація дійсно покращилася.
«Верхні течії річки Роставиця забирали воду і змушували тут річку жевріти по сухому. Після перевірки Держекоінспекції, здійсненні були заходи щодо нормального ефективного регулювання стоку Роставиці. І ми тепер наочно бачимо, як збільшений обсяг води дає можливість потрапляти в русло притоки річки Рось абсолютно достатній кількості води», — каже голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
За словами місцевого, стан річки дійсно покращився, проте проблема цвітіння води залишається.
Держекоінспекція Поліського округу скерувала листи до відповідних органів для вжиття заходів щодо відновлення повного функціонування лівих притоків річки Рось на Житомирщині. А редакція Телеканалу СК1 надалі слідкуватиме за ситуацією навколо річки.