У Житомирі відбулося відкрите засідання депутатської групи «Рівні можливості» міської ради

У Житомирі відбулося відкрите засідання депутатської групи «Рівні можливості» міської ради

У центрі уваги обговорення були питання діагностики вірусу папіломи людини, можливостей вакцинації та профілактики захворювання. У заході взяли участь представники громадських організацій УТОГ, УТОС та «Мир на долоні». Про це повідомляє пресслужба ЖМР.

Лікар акушер-гінеколог КП «Центральна міська лікарня №1» Георгій Бараташвілі детально розповів, як уберегтися від вірусу та які методи профілактики є найбільш ефективними.

Вірусом папіломи людини (ВПЛ) інфікуються близько 80% людей у світі протягом життя. Ним можуть інфікуватися як жінки, так і чоловіки.

Для когось ця інфекція проходить без наслідків, але в деяких випадках ВПЛ може стати причиною серйозних захворювань, зокрема раку шийки матки.

«ВПЛ — це вірус, який має понад 200 типів. Деякі з них є абсолютно безпечними, але високоризикові штами можуть викликати онкологічні захворювання. Особливу небезпеку становлять штами 16 та 18, які спричиняють близько 70% випадків раку шийки матки», — пояснює Георгій Бараташвілі.

Протягом життя щонайменше троє з чотирьох людей інфікуються ВПЛ, найчастіше у віці 20–25 років. Щороку в Україні реєструється близько 5 000 нових випадків раку шийки матки, викликаного ВПЛ, і близько 2 500 жінок помирають від цього захворювання.

Проте у 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує вірус протягом двох років після інфікування. Але для тих, у кого інфекція персистує, ризик розвитку злоякісних новоутворень зростає.

Чи можна виявити ВПЛ на ранній стадії?

«На жаль, інфекція може довго не проявлятися. Тому важливо регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога або уролога. Для виявлення ВПЛ використовується ПАП-тест (цитологічний мазок), який дозволяє оцінити стан шийки матки, а також тест на ДНК ВПЛ, що визначає наявність високоризикових штамів вірусу», — розповідає лікар.

ВПЛ не лікується повністю, але більшість інфекцій проходять самостійно завдяки роботі імунної системи. Якщо ж вірус спричиняє зміни в тканинах, лікар може призначити лікування: від видалення уражених ділянок до більш серйозних втручань у разі розвитку раку.

Як захистити себе від ВПЛ?

— Головним методом профілактики є вакцинація. Вакцини проти ВПЛ (наприклад, «Гардасил» чи «Церварикс») захищають від найбільш небезпечних штамів вірусу. Їх рекомендується робити дівчаткам і хлопчикам у віці 9–14 років, але також вакцинуватися можуть і дорослі до 26 років і старше, якщо немає протипоказань, — наголошує Георгій Бараташвілі.

Чи доступна вакцинація проти ВПЛ в Україні?

— Так, вакцинація доступна у Житомирській громаді, і держава поступово працює над впровадженням її до Національного календаря щеплень. Раджу кожному звернутися до свого лікаря, щоб дізнатися про можливість вакцинації, — радить Георгій Бараташвілі.

Голова депутатської групи «Рівні можливості» Людмила Янушевич зазначила: «Такі зустрічі є надзвичайно важливими, адже вони дають змогу обговорити актуальні питання охорони здоров’я, залучити до діалогу фахівців та громадськість, а також поширити важливу інформацію серед мешканців громади».