Освітня галузь на Житомирщині: з якими викликами стикаються педагоги області (ВІДЕО)
За останні роки освітня галузь Житомирщини зазнала значних змін у контексті децентралізації та цифрової трансформації. Впровадження нових стандартів Нової української школи, активне використання електронних освітніх ресурсів, інтеграція STEM-освіти та розвиток інклюзивного навчання стали важливими кроками до модернізації навчального процесу. Однак імплементація реформ супроводжується і викликами. Задля того, аби почути проблеми освітян і знайти їм рішення народний депутат Арсеній Пушкаренко долучається до зустрічей у різних громадах Житомирщини, нещодавно таку провели у Лугинській громаді.
«Для мене важливі прямі діалоги, прямі зустрічі з різними галузями, зокрема з нашими вчителями і вихователями. Це великий пласт проблематики. Ми сьогодні піднімаємо з точки зору і місцевого самоврядування, і виконавчої державної влади, і парламенту проблематику питань на місцях. Тобто, хто як не люди, які працюють на місцях, можуть дійсно донести, підняти питання, які сьогодні потребують вирішення», — каже Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Участь у зустрічі також взяли голова громади Петро Мельник та директорка департаменту освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації.
«Дуже важливі ці зустрічі, тому що, по-перше, люди хочуть, щоб їх почули. І ми спільно з Арсенієм Михайловичем започаткували такі зустрічі, які дають можливість просто так індивідуально, очі-в-очі поспілкуватися з кожним педагогом, з кожним вчителем. Почути що насправді на місцях, як воно реалізовується, тому що реформи пишуться зверху, а реалізуються на місцях: у школах, садочках, позашкільних закладах», — сказала директорка департаменту освіти і науки Житомирської ОВА Наталія Осипович.
Начальниця відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Лугинської селищної ради Ірина Блохіна розповідає, у громаді налічується 11 закладів загальної середньої освіти та 7 дитячих садочків. І найбільшим викликом для них є демографічна криза.
«Кількість дітей зменшується, на жаль, це є найпершим викликом. Друга проблема – це в нас забезпечення дітей харчуванням. У нас є 1117 учнів, які харчуються за кошти чорнобильського фонду, є діти, які за кошти субвенції харчуються», — зазначила начальниця відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Лугинської селищної ради Ірина Блохіна.
Таку ж зустріч провели і з освітянами Олевщини. Громада межує з недружньою Білоруссю. Тож особливу увагу тут приділяють саме безпеці дітей.
«З початку повномасштабного вторгнення всі найпростіші укриття не відповідали (ред. – нормам), всі були 30 років занедбані, ніхто їм не приділяв відповідної уваги і нам довелося докласти немало зусиль для того, щоб обладнати відповідні місця, провести електроенергію, з деяких відкачати воду. На контролі усі навчальні заклади і громада докладає максимум зусиль для того, щоб покращити умови перебування дітей», — говорить Олевський міський голова Сергій Лисицький.
Одним із показових закладів є біотехнологічний ліцей «Радовель», який нещодавно оновили за кошти мецената. Тепер діти мають можливість навчатися у сучасних класах, користуватися новітнім обладнанням і відвідувати творчі студії.
«У нашому ліцеї навчається 319 дітей, створені всі умови для їхнього комфортного навчання, враховуючи і академічність, і здоров`язбереження, і моральний розвиток. Багато є студій: це і студія театру, і гончарства, і музичних інструментів, і спортивні студії, і деревообробка», — каже директорка Біотехнологічного ліцею «Радовель» Леся Дорошенко.
За словами директорки ліцею їхній найбільший виклик – дефіцит професійних кадрів. Ситуацію погіршує те, що люди не можуть отримати справедливу фінансову винагороду за той об`єм роботи, який доводиться виконувати. Від початку року вчителі отримують щомісячну доплату у розмірі 1000 грн за рахунок державної субвенції, однак вихователі дошкільної освіти цих коштів не одержують.
«Я вважаю, що це несправедливо і буду ініціювати питання, щоб і вихователі дитячих садочків, дошкільних закладів також мали ці доплати, так само як сьогодні мають вчителі в школах», — зазначив Народний депутат України Арсеній Пушкаренко.
Такі зустрічі із освітянами планують проводити і надалі у різних громадах нашої області.