Пулинська селищна рада має сплатити майже 1,8 млн шкоди довкіллю через незаконну порубку на самозаліснених землях

Восени 2023 року під час розгляду звернення, яке надійшло на телефонну «гарячу лінію» Інспекції, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу було встановлено факт незаконної порубки 222 дерев різних порід між населеними пунктами с. Будище та с. Буряківка на землях комунальної власності Пулинської територіальної громади Житомирської області. Особи, які здійснили порубку, органами поліції встановлено не було. Про це повідомляє Державна екологічна інспекція Поліського округу.
Інспекція здійснила розрахунок розміру шкоди, завданої лісу незаконною порубкою дерев, який склав 1 млн 797 тис. 949 грн. (https://polissyareg.dei.gov.ua/post/1684)
Вимогами частини другої статті 107 Лісового кодексу України чітко зазначено, що шкода, заподіяна лісу, не наданому в користування, у разі невстановлення осіб, винних у заподіянні шкоди, відшкодовується органом місцевого самоврядування, у межах території якого знаходиться ліс, якому була заподіяна шкода – в даному випадку Пулинською селищною радою.
Оскільки Пулинська селищна рада не відшкодувала нанесені порубкою збитки у добровільному порядку Екоінспекція звернулась до судових органів для примусового їх стягнення.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 25.04.2025 у задоволенні позову Державної екологічної інспекції до Пулинської селищної ради щодо стягнення шкоди у розмірі 1 млн. 797 тис. 949 грн., заподіяної лісу, ненаданому у користування, внаслідок незаконної порубки дерев, здійсненої невідомими особами, було відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, ДЕІ Поліського округу подала апеляційну скаргу.
Рішенням від 03.07.2025 Північно-Західний апеляційний господарський суд скасував Рішення першої інстанції та задовольнив позовні вимоги Інспекції про стягнення з Пулинської селищної ради 1 млн 797 тис. 949 грн шкоди, заподіяної незаконною порубкою лісу, який знаходиться у межах її території.
«Екоінспекція Поліського округу продовжує напрацьовувати судову практику за результатами першого в Україні застосування норм частини другої статті 107 Лісового кодексу України щодо стягнення шкоди у зв’язку з неналежним виконанням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень. Це стосується лісів, не наданих у користування, у випадках, коли винних осіб не встановлено. У підсумку така практика має забезпечити належне виконання органами місцевого самоврядування обов’язків із контролю за використанням і охороною природних ресурсів, відтворенням лісів, а найголовніше – збереженням лісів України, – наголошує начальник ДЕІ Поліського округу Євгеній Медведовський. – Нині Інспекція очікує на отримання судових наказів, щоб скерувати їх до органів державної виконавчої служби для стягнення коштів із Пулинської селищної ради».