У селі Березина провели збори громадян, житло яких постраждало від вибуху на підприємстві

У селі Березина провели збори громадян, житло яких постраждало від вибуху на підприємстві

Начальник Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко та його заступник Віктор Градівський взяли участь у зборах жителів села Березина, будинки яких постраждали внаслідок вибуху 2 липня 2025 року. Разом із керівниками департаментів ОВА та керівництвом Глибочицької громади обговорили хід ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та визначили нові напрямки, які потребують ефективних рішень відповідно до потреб людей. Про це повідомляє пресслужба Житомирської ОВА.

«Наше пріоритетне завдання – виплата компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло громадян. Наразі йдеться про 232 будинки у п’яти селах Глибочицької громади: Березина, Кмитів, Левків, Гадзинка, Великі Кошарища. Орієнтовна потреба у коштах для компенсацій – понад 125 млн грн. Відповідні кошти вже передбачені в Резервному фонді Державного бюджету, в обласному бюджеті та бюджеті Глибочицької громади», — зазначив Віталій Бунечко.

Час призначення Кабінетом міністрів України виплат залежить від того, як швидко громаді вдасться зібрати необхідний пакет документів на кожен зруйнований та пошкоджений будинок. Для цього обласною військовою адміністрацією організовано пріоритетний розгляд заявок на відновлення документів, що встановлюють особу та технічних паспортів на будинки для жителів постраждалих населених пунктів. Визначені відповідальні за це працівники Міграційної служби та Бюро технічної інвентаризації. Важливо, щоб жителі та громада зі свого боку тримали на контролі, хто з їх сусідів ще не подався на відновлення документів та сприяли початку цього процесу. Наразі вже є 57 заявок на відновлення технічних паспортів. Щоб процес був максимально оперативним, їх виготовлення сільська рада планує оплатити за рахунок благодійних внесків. 

Відновлювальні роботи, за заявками, які жителі будинків подавали до сільської ради, розпочалися одразу після завершення робіт вибухотехніків на території села (9 липня 2025 року). На місці вибуху ще продовжуються роботи з урахуванням усіх правил безпеки. Очікується остаточний звіт найближчим часом.

«На вулицях Богдана Хмельницького, Міцкевича та Івана Франка ми вже замінили понад 180 листів шиферу, відремонтували крокви, обшили фронтони та господарські будівлі, а також тимчасово укрили вікна й дахи плівкою», — підкреслив Віталій Бунечко.

Сільська рада вже отримала будівельні матеріали від громад, благодійних фондів, підприємців на понад мільйон гривень. Це 2460 листів шиферу, 806 листів ОСБ, 571 кілограм цвяхів, 33 рулони плівки та багато іншого. Місцева влада виділила 9 мільйонів 100 тисяч гривень на ліквідацію наслідків, включаючи допомогу людям, закупівлю матеріалів, продуктів, ліків та відновлення пошкоджених об’єктів соціальної інфраструктури. Вже укладено договір на закупівлю шиферу на суму 1 мільйон 831 тисяча 500 гривень, готується закупівля пиломатеріалів. 

Крім того, громади області вже надали фінансову допомогу на суму 675 тисяч гривень, а планують надати ще понад 700 тисяч гривень. Бізнес також не стоїть осторонь – за перші 4 дні 21 підприємство перерахувало 415 тисяч гривень благодійної допомоги. 

Опрацьовано питання вивезення будівельних відходів, ці роботи можна розпочинати одразу після того, як експертна організація проведе огляд приміщень за адресою. Тим, в кого такий огляд вже пройшов, слід звернутися до Глибочицької сільської ради для планування роботи бригад, що здійснюватимуть вивіз сміття та уламків, а також першочергові ремонтні роботи. Зараз працівники ДСНС спільно з комунальним підприємством проводять термінові ремонти в оселях соціально вразливих категорій населення. 

Дехто з присутніх на зустрічі виявив бажання замовити експертизу житла власним коштом. Це не суперечить вимогам законодавства та може прискорити хід експертних робіт. 

Також на зустрічі обговорили питання реабілітації та психологічної підтримки дітей, що перебували в селі під час надзвичайної події. Відповідні департаменти обласної військової адміністрації вже відпрацьовують необхідні механізми. Жителям села необхідно надати інформацію про кількість та вік дітей, що потребують такої підтримки до сільської ради. 

Обласна та місцева влада продовжують щоденну роботу з ліквідації наслідків та надання допомоги громадянам.

Нагадаємо, 83 поранених, 2 загиблих, 46 млн. грн. збитків та жодного сертифікату: 5 чоловікам, які виготовляли вибухівку в селі Березина повідомили про підозру. П’ятьом підозрюваним у вибуху на виробничому підприємстві в Житомирському районі обрано запобіжні заходи.