З квітня діятиме новий закон про контроль харчових продуктів тваринного походження

649

Правила державного контролю харчових продуктів, кормів та побічних продуктів тваринного походження змінюються. З 4 квітня вступає в дію новий закон, котрий регулюватиме ці правила. Для роз’яснення законодавчих норм в головному управлінні Держпродспоживслужби Житомирської області зібралися спеціалісти Житомирщини та Хмельниччини.

«В нас у Житомирі проводиться міжобласний семінар. В ньому приймають участь керівники територіальних управлінь Держпродспоживслужби, тобто керівники обласних і районних управлінь. На цьому семінарі сьогодні одне питання: вивчення та тлумачення нового законодавства з питань безпечності харчових продуктів та ветеринарії» – розповів начальник ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області Олександр Шпита.

Новий закон покликаний привести положення контролю харчових продуктів тваринного походження та ветеринарні норми відповідно до директив та регламентів Європейського Союзу. Зокрема, для подвірного забою худоби віднині треба мати експлуатаційний дозвіл. Щоправда, для впровадження цієї норми передбачено трирічний перехідний період.

«Якщо оператор ринку забиває більше 3 голів в тиждень (копитних і парнокопитних), значить — експлуатаційний дозвіл. Якщо менше 3 голів — обов’язкова наявність передзабійного і післязабійного огляду. І якщо ми говоримо за кроликів, птицю, то більше 5 голів на день забиваєш, то треба експлуатаційний дозвіл» – каже заступник начальника управління державного контролю Держпродспоживслужби України Юрій Перегінець.

Закон запроваджує зміни у держконтролі операторів ринку: тепер бізнес можна буде перевіряти без попереджень. Щоправда, позапланові перевірки очікують лише недобросовісних підприємців, якщо на них до Держпродспоживслужби поскаржилися громадяни. При цьому процес перевірки фіксуватимуть на камеру, а підприємці можуть залучати до цього представників громадськості. Водночас, планові перевірки здійснюватимуть за доступним на сайті Держпродспоживслужби графіком.

«Об’єкти високого ступеня ризику — як правило, це об’єкти, які випускають харчові продукти; в даному випадку, харчові продукти тваринного походження — в плановому порядку перевіряються, інспектуються один раз в два роки» — сказав начальник ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області Олександр Шпита.

Норми закону під час семінару тлумачили фахівці з Києва. Говорили про те, що основні положення нового закону набудуть чинності після 9-місячного перехідного періоду, аби врегулювати всі норми після зняття мораторію на перевірку бізнесу. Керівник головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області зауважив, що бізнес має бути відповідальним.

«До цього закону, який ми сьогодні вивчаємо, розглядаємо, який буде діяти з 4 квітня, буде прийнято ще багато підзаконних документів, які поставлять в рамки як бізнес, як і наші структури, які будуть займатися контролюючими функціями. Звісно, що після мораторію, будуть реакції підприємницьких структур на «без попередження» і так дальше, але потрібно й бізнесу зрозуміти, що потрібно дотримуватися тих технічних регламентів, які передбачені європейським законодавством, світовим законодавством»  — сказав начальник ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Василь Грушко.

Загалом, на навчальний семінар приїхали понад 60 учасників: керівники та спеціалісти територіальних управлінь Житомирщини та Хмельниччини. Захід проходив у формі діалогу та дискусії