Роль українців у Другій Світовій війні

486

Наслідок кривавих років Другої світової війни — мільйони загиблих. Серед 27-мільйонних втрат Радянського Союзу — 8 мільйонів українців, тобто кожен четвертий вбитий — українець. Історик Петро Опанащук каже: є й інші підрахунки. Станом на 1941 рік в Україні проживало майже 42 мільйони людей, вже у 1945 році – 27 мільйонів. Історик наголошує: різниця в 14 мільйонів — це військові, які полягли в боях, загиблі, депортовані, евакуйовані та закатовані в таборах цивільні.
Радянське поняття «Великої Вітчизняної війни» охоплює 1941-45-й роки. Однак Друга Світова розпочалась у 1939-му, зокрема й для України, каже історик.

«Власне Україна у цих подіях відігравала… Практично опинилася в епіцентрі цих всіх подій. Варто сказати, що для України війна розпочалася навіть не з 22-го червня 41-го року, а війна для Українців розпочалася ще з вересня 39-го року, тому що коли відбулося вторгнення Німеччини на територію Польщі, то територія Галичини, Волині, українські території, вони перебували на той час безпосередньо в складі Польщі. Таким чином, з цього моменту українські землі вже були втягнуті в епіцентр усіх цих подій по перерозподілу Східної Європи» – сказав історик Петро Опанащук.

Із 2015-го року в Україні відзначають День пам’яті та примирення, спільно вшановують усіх жертв війни. День перемоги над нацизмом, 9 травня, в Україні відзначають більш скорботно, аніж радянський святковий та урочистий День перемоги, який тоді трактували як перемогу у війні саме СРСР.
Зокрема Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті феномен «Свята 9 травня» трактує так:

«Взагалі всі ці міфи пов’язані з Другою світовою війною, яка подається, як «Велика вітчизняна війна». В радянські часи було одним із ключових націєтворчих, можна сказати, міфів, на базі якого мала творитися єдина радянська нація. Зараз це один із ключових міфів сучасної Російської Федерації. І 9 травня, як день перемоги, як загальнодержавне свято, яке відзначається помпезно у вигляді різного роду уславлення мілітаризму – це, безперечно, елемент цього російського імперського міфу. Якщо ми хочемо подалі відійти від «русского мира», якщо ми хочемо утвердити свою незалежність, то це абсолютно необхідний наступний крок, який має зробити Україна».

Житомирський історик Петро Опанащук додає: 9 травня 1945-го року Друга світова не закінчилась. Для українців вона фактично тривала ще впродовж кількох років. Здебільшого йдеться про повстанців, які не припиняли боротьбу за Незалежну Україну