У Житомирі діти з аутизмом займаються у спортзалі

Андрій та Данило, хлопчики 7-ми та 8-ми років, мають розлади спектру аутизму. З мамами займаються у залі тричі на тиждень. Відвідують спортклуб більше місяця. Сюди їх запросили професійні спортсмени. Керівництво клубу безоплатно надає приміщення для занять дітей з аутизмом. 

«Когда у таки родителей как мы стоит вопрос как организовать корекцию для своего ребенка, то в основном направление делается на речь, на самообслуживание. Хотя физическая нагрузка, подготовка, для таких деток не менее важна, чем занятие с логопедом, психологом, дефектологом» — розповіла мама Андрія Ольга Бельмович.

Тренери з дітками не займаються, погоджено, що заняття проводять самі мами. Така робота ґрунтується на тісних взаєминах з рідними. 

«Мы мамы, мы знаем наших детей и мы понимаем детей с полувзгляда. Поэтому нам легко с ними работать. Главное, чтоб нам показали как. Упражнения отличаются те, которые делает Даня, и те, которые делает Андрюша» — каже мама Данила Анастасія Юхимчук.

Деякі вправи під час перших занять не давались легко. За кілька тижнів наполегливої праці дітки вправніше виконують завдання. 

«Через где-то полторы-две недели занятий ручки уже лучше работают, соответсвенно улучшилась координация самих движений. Поверьте, вот эти упражнения для них, им надо включить мозг, им надо включить тело, и они их очень вымативают. И после 40-ка минут они выходят, их шатает, и они пол часа просто сидят. Потом уже смотреть надо по ребенку, можна увеличивать» — сказала мама Данила Анастасія Юхимчук.

«Дисциплину улучшают, улучшают понимание в какой-то степени. Это тоже своего рода комплекс упражнений, который дает возможность таким деткам лучше почувствовать свое тело» — додала мама Андрія Ольга Бельмович.

Індивідуальну програму спортивних занять розробив нейропсихолог Олексій Якубовський. 

«Я зазвичай кажу: я виключає логопеда і включаю психолога. Я практикую таке, що я просто діагностую дитину, розписую комплекс вправ під неї і відправляю додому на домашні заняття. Найбільша проблема для цих діток – це навчитись говорити. Проблема Данила та Андрійка – це те, що їм важко координувати рухи губ, щік, язика і так далі. Мозок дитини влаштований так, що спочатку він вчиться координувати великі м’язи, а лише потім дрібні. Тому для них спеціально я розробив таку програму, щоб вони могли спочатку навчитися опанувати різноманітні рухи тіла: руками, ногами» – повідомив нейропсихолог, логопед, дефектолог Олексій Якубовський.

Один з результатів занять – збагачення словникового запасу дітей. Перші слова та звуки у діток можна почути вже після місяця занять. Саме рівень фізіологічних даних дає можливість як діагностувати аутизм на ранніх стадіях: у дитини до 1-го року, так і вчасно почати їх коригувати. Щоправда, в Україні зазвичай відхилення в розвитку діагностують вже після 3-х років, коли помічають розумові вади.

«Треба звертати все ж таки увагу на руховий розвиток дитини. Можна допомогти, але ми не можемо говорити, що все буде дуже ідеально. Тобто, можна скоригувати там в якомусь випадку на 50 відсотків, в якомусь випадку на 80, в якомусь випадку навіть на 90 відсотків. Це залежить від того наскільки будуть батьки активними і наскільки глибоке порушення у дитини» – сказав нейропсихолог, логопед, дефектолог Олексій Якубовський.

Нейропсихолог запевняє: якщо вчасно звернути увагу на розвиток фізіологічних даних, дитину можна щонайменше навчити самостійно ходити в туалет, їсти, одягатись та роздягатись, тобто самостійно себе обслуговувати та в майбутньому не залежати від інших