20 липня — День, коли був запатентований телефон із набірним диском

1355

Уявити своє життя без телефону нині важко. Дисковий телефон — винахід, який значно посприяв розвитку телефонії надалі.  Цього дня, 20-го серпня, 123 роки тому запатентували винахід: телефон із набірним диском.

Перший діючий телефон з можливістю набору номерів за допомоги диска представили у 1897-му році. Його сконструювала "Автоматична електрична компанія", заснована в 1891-му в Канзас-Сіті трунарем Алмоном Строуджером (1839-1902). Переконаний, що співробітниця телефонної станції переводить вхідні дзвінки клієнтів на його конкурента, Строуджер винайшов і запатентував праобраз сучасної АТС і дисковий номеронабирач.

Спочатку модель телефону зі складальним диском не мала звичних отворів: їх замінювали зубчики, розташовані не по всьому колу, а приблизно на 170 градусів. У 1902 році "Автоматична електрична компанія" представила настінний телефон з дисковим набором — на цей раз вже з "сучасними" отворами для пальця, які все ще розташовувалися по колу диска на 170 градусів. Апарат був вдосконалений в 1905-му - в ньому отвори покривали більше половини окружності.

В СРСР дискові телефони в першу чергу з'явилися у внутрішній телефонній системі, у кабінетах у важливих осіб, будучи показником статусу. На сьогоднішній день слово "вертушка" до сих пір позначає прямий урядовий телефон в кабінеті великого начальника. Хоча справжню "вертушку" з диском вже надзвичайно складно знайти.

У 20-і роки в СРСР телефонні номери включали в себе і букви. Тому на диску телефону поруч з цифрами було 10 букв: А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, І, К, Л. Букву З до цього списку не включали, щоб не плутати з трійкою. Телефон складався з однієї (рідше - двох) букв і п'яти цифр. Так тривало до 1968 року: потім перейшли на повністю цифрові номери, про що повідомлялося в спеціальних листівках і пам'ятках.

Зараз — такі з ужитку вже вийшли. Однак, любителі ретро не зупиняються: індійський дизайнер розробив концепт мобільника з диском для набору номера і навіть підзарядки акумулятора. При цьому для зручності у телефону все ж є QWERTY-клавіатура для відправки повідомлень. А ось програміст із Києва за допомогою дискового телефону, навпаки, відправляє текстові повідомлення в "Твіттер", підключаючи винайдений "Твітфон" до інтернету. Таким чином розробники продовжують історію старовинних дискових телефонів