Поради батькам: як пережити карантин з дітьми та роботою

742

Із 12-го березня по 3-тє квітня в Житомирі карантин. Йдеться зокрема про школи та садочки. Що ж робити батькам, яким немає з ким залишити дитину вдома? Є кілька варіантів, які пропонують профільні видання, зокрема газета «Зарплата та кадрова справа»:

Варіант 1
Неоплачувана відпустка

Відпустка без збереження заробітної плати надається:

  • матері;
  • батьку;
  • бабусі;
  • дідусю;
  • іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною;
  • особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одному з прийомних батьків чи батьків-вихователів для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території (п. 3 1 ч. 1 ст. 25 та ч. 3 ст. 18 Закону про відпустки).

Для надання цієї відпустки необхідні:

  • заява працівника;
  • підтвердження введення карантину на відповідній території.

Варіант 2
Оплачувана щорічна або «додаткова» відпустка

На період карантину у закладі, де навчається дитина, можна надати оплачувану щорічну основну або ж додаткову відпустку поза графіком, або інші види оплачуваних відпусток (в тому числі «на дітей»).

Варіант 3
Працівник працює вдома

Іноді є можливість на період карантину працівникам працювати вдома. Чи не ідеальний вихід в даній ситуації? Працівник перебуває дома з дитиною, при цьому виконує свої трудові обов’язки. Зміна місця проведення роботи оформлюється наказом роботодавця на підставі заяви працівника про зміну умов праці на певний час. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не можна відмовити у встановленні неповного робочого часу працівникам, яких відносять до категорій, названих у ч. 1 ст. 56 та ст. 186 1 КЗпП, а саме: батькам, які виховують дітей без матері, опікунам та прийомним батькам, а також особам з інвалідністю.

Варіант 4
Індивідуальний графік роботи, ГГРЧ

За бажанням працівника та з дозволу роботодавця можна встановити гнучкий графік робочого часу або індивідуальний графік роботи, якщо це дозволяє виробничий процес. При цьому порядок та умови застосування ГГРЧ обов’язково мають бути визначені у правилах внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі. Введення такого режиму теж оформлюють наказом керівника на прохання працівника, яке він формулює у заяві.

Варіант 5
Працівник використовує накопичені відгули

Отримати право на інший день відпочинку, який у побуті називають відгулом, працівник може за роботу у вихідний день, або у святкові та неробочі дні, за донорство крові, а також у разі від’їзду чи повернення з відрядження у вихідний. Цей варіант підійде не всім, оскільки спершу потрібно заробити такий відгул (відпрацювати в вихідний чи святковий день та ін.) — авансом отримати відгул неможливо. Щодо оплати такого дня, то вона зберігається лише за дні відгулів за донорство (у розмірі середньої заробітної плати). Інші випадки — це надання додаткових днів відпочинку, оплату за які не проводять.

Робота у неповний робочий час у період карантину

У період карантину можна скористатися правом працювати на умовах неповного робочого часу.

Таке право мають:

  • вагітні;
  • жінки, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
  • люди, які виховують малолітніх дітей без матері

Чи можна взяти лікарняний, поки у школі чи садку карантин?

 Оплачуваний лікарняний для догляду за здоровою дитиною на період карантину брати не можна. Лише у разі, якщо дитина захворіла під час карантину