Річниця об’єднання Німеччини та народження вільної України
На початку, зустріч планували провести у форматі живого перформансу усіх учасників проєкту, але такому формату завадив COVID-19. З одного боку це створило незручності, а з іншого, сприяло відкриттю нових шляхів проведення заходу, він відбувся онлайн, а тому до обговорення підключилися і колеги з-за кордону.
«30 років тому, в жовтні 1990 року Східна Німеччина припинила своє існування, об`єднавшись із Західною Німеччиною. На цій виставці ми бачимо наскільки неоднозначними були перші роки, місяці після возз’єднання», — розповідає завідувач кафедри Германської філології та зарубіжної літератури Микола Ліпісівіцький.
«Ця виставка була підготовлена та розроблена Німецьким федеральним фондом з дослідження диктатури соціалістичної єдиної партії Німеччини, яка була в НДР. Ця виставка була організована Німецько-українським форумом у співпраці із Житомирським державним університетом імені Івана Франка», — каже керівник представництва ГО «Німецько-українського форуму» в Україні Йорг Дрешер.
Загалом до онлайн-спілкування долучилися колеги з України, а саме: Чернігова, Черкас та Рівного. Побачити виставку можна не лише у Житомирі, експонати передані і в інші міста нашої держави.
«Ця виставка, після того як буде відкрита в нашому університеті, буде функціонувати тут деякий час, потім об’їде всю Україну», — зазначила ректор Житомирського державного університету ім. І. Франка Галина Киричук.
Об’єднаний проєкт був ініційований і реалізований Житомирським державним університетом ім. Івана Франка та німецьким представництвом в Україні. Співпраця триває вже три роки.
«Все розпочалося три роки тому з гуманітарної акції. Акція гуманітарної допомоги до Різдва, коли з привозили з Німеччини сюди подарунки для тих, хто потребує допомоги. Був потрібен партнер, ним став якраз Житомирський державний університет імені Івана Франка, підключився Микола Ліпісівіцький і згодом співпраця стала тіснішою, ми почали реалізовувати й інші проєкти», — додає керівник представництва ГО «Німецько-українського форуму» в Україні Йорг Дрешер.
Так, як річниця возз’єднання Німеччини та «Революція на граніті» або як спочатку вона називалася «студентське голодування» відбулася в один час, у Житомирський університет завітала Анжеліка Рудницька — на той час студентка-журналістка університету ім. Тараса Шевченка та учасниця історично-важливої Революції. Каже, тоді, українські студенти змінили Україну та зробили її Незалежною.
«Я рада, що про «Революцію на граніті» знову почали згадувати. Студентська «Революція на граніті» — була першою революцією в Україні. І ми жартуємо, що ми прийшли на Площу Жовтневої революції, а пішли з Майдану Незалежності, саме студенти його так назвали», — розповідає учасниця «Революції на граніті» в 1990 році Анжеліка Рудницька.
Минуло 30 років з моменту об’єднання Німеччини та народження вільної України. Це події, які стали надзвичайно важливими для обох націй. Вони були частиною більшого протесного руху, що існував у той час і сприяв просуванню процесів демократичних змін, які каталізували подальший розпад Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Злагодженість та віра у краще майбутнє зібрала сотні студентів та тисячі громадян України у центрі Києва. Але навіть під час протестів, голодуючих студентів контролювали медичні служби, перевіряли чи вони тишком не під’їдають та просто піклувалися про них.
Загалом метою студентів були:
- недопущення підписання нового союзного договору
- перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року;
- повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території республіки;
- націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ;
- відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
Зміни — це не лише щастя, а й горе та людські жертви. Учасниця «Революції на граніті» розповіла про події тих днів, які зворушили та змінили її