Від ранкового шикування до дружньої кави після чергування: один день із життя житомирських патрульних
Патрульні поліцейські. Вони перші, хто поспішають на допомогу у скрутну хвилину. Перші опиняються на місці події, рятують, затримують зловмисників.
Ранок патрульних починається о 6:30 із шикування для проведення інструктажу перед несенням служби. Командир перевіряє наявність особового складу, доводить до відома правоохоронців про надзвичайні події, які трапилися напередодні.
«Виясняється чи всі готові нести службу згідно морально-психологічного свого стану та згідно здоров’я» — пояснює командир 1-ї роти батальйону управління патрульної поліції в Житомирській області Максим Линник.
Згодом усе перевіряється до дрібниць, від зовнішнього вигляду патрульних до наявності відповідних посвідчень. Систематично перевіряють знання у законодавчій базі.
«Після інструктажу проводиться опитування особового складу на знання нормативної бази, законодавчої бази, якою ми користуємося повсякденно» — додає командир 1-ї роти батальйону управління патрульної поліції в Житомирській області Максим Линник.
«Стороннім вхід заборонено». Саме сюди після шикування йдуть патрульні отримувати зброю. Далі отримують технічне обладнання: нагрудні камери, жезли та труками. І останнє — перевірка технічного стану автомобіля. На все про все йде близько 1-2 годин, щойно екіпаж з минулої зміни заїжджає в управління, інший у цю ж хвилину заступає.
«Сам Житомир розбитий на 11 зон. Так звані квадрати, кожен екіпаж закріплений за своєю зоною» — сказав командир 1-ї роти батальйону управління патрульної поліції в Житомирській області Максим Линник.
Щоденно чергова служба управління патрульної поліції контролює усі дії екіпажу.
Поліцейські зобов'язані оперативно реагувати на правопорушення, виїжджати на місце подій і ретельно вивчати скарги громадян. Будь-що —конфлікти, напади, крадіжки, домашнє насильство, порушення ПДР, роз’яснення та надання інформації пішоходам й водіям, виїзд на ДТП та забезпечення руху автомобілям. Зокрема постійне місце патрулювання — дороги державного значення.
Олександр Попов розповідає, кожному патрульному випадає чергування як у місті так і за його межами. Однак зізнається, працювати на автодорожніх шляхах подобається більше.
«Можливо ми якось сприяємо, щоб ДТП цих було менше» — сказав інспектор взводу №1 батальйону управління патрульної поліції в Житомирській області Олександр Попов.
Й звісно скрізь своя специфіка роботи, патрульні кажуть, на зупинку водії реагують по-різному, однак кожен має право оскаржити дії правоохоронців, якщо не погоджуються з рішенням. У нашому випадку керманич провину визнає.
«Даний водій рухався зі швидкістю 85 км/год. У зв’язку з цим на нього виноситься електронна постанова» — повідомив поліцейський взводу №2 управління патрульної поліції в Житомирській області Сергій Галушко.
На жаль в останній період статистика по ДТП невтішна, аварії як на трасах, так і у місті значно почастішали. Кожна ситуація має свій алгоритм дій. Якщо ДТП без потерпілих, водії здебільшого пишуть пояснення й полюбовно розходяться. Якщо ж є постраждалі, викликається слідчо-оперативна група, у цей час патрульні встановлюють свідків та забезпечують охорону місця події.
За чергування на один екіпаж іноді припадає до 20 викликів різної складності. Сергій Марчук розповідає, за період роботи й досі важко дивитися на випадки, які стосуються дітей або самогубства
«От сьогодні був виклик, приїжджали на дану квартиру, мати, 85-го року народження. Вона повідомила, що сусід забрав її речі, а ми приїхали, бачимо вона в стані алкогольного сп’яніння. Її вже мати повідомила, що алкоголь вона вживає 10-й день поспіль. І от просто вся ця картина: мати, дитина 13 років. Такі картини, знаєте, дуже шкода бачити. Також буває самогубство, днями повідомили, що жінка зрізала у ванні чоловіка, який прив’язав себе до батареї і повісився. І ось вся ця картина… Буває інколи страшно» — розповів рядовий поліції управління патрульної поліції в Житомирській області Сергій Марчук.
На чергування припадає 1-3 хибних виклики. Або ж буває так, що екіпаж їде на завдання, однак по дорозі стається непередбачувана ситуації, зокрема порушення, повз яких не проїдеш. Так, цього разу патрульні затримали чоловіка, який перебував у розшуку в Сімферополі.
Також поліцейські кажуть, найбільше, що запам’ятовується — нетверезі водії. Аби уникнути відповідальності ті у прямому сенсі кануть у воду.
«Тікають, можуть у воду тікати. Джипом заїхав у воду, переїхав річку, ми вже його грубо кажучи у річці наздоганяли і складали адмінматеріали» — розповів поліцейський Дмитро Шадура.
Здебільшого сьогодні про роботу поліцейського розповідають чоловіки. Однак, так би мовити родзинкою управління, є жінка-командир батальйону, єдина на такій посаді в області.
«Якщо ти вмієш працювати, то це мені здається для всіх підходить. Сподіваюсь, що колеги-чоловіки сприймають мене позитивно, тому, що в поліції є таке як гендерна рівність. У нас усі й ті самі обов’язки виконують як чоловіки, так і жінки» — повідомила т.в.о. командира батальйону Ірина Середа.
Ірина каже, під час несення служби неважливо, жінка ти, чи чоловік. Ситуації бувають різні, тож іноді, як дехто вважає «слабка стать», вирішує питання краще, особливо, побутові конфлікти.
Жінка каже, працює за покликом серця. Й зізнається, має ще дві освіти не пов’язані із правоохоронними органами. За першою — медик, за другою — юрист. Цей досвід чаасто стає у нагоді.
Здебільшого усі, з ким ми спілкувалися розповідають, стали патрульними, адже хочуть змінити країну на краще. В когось це мрія з дитинства, хтось вирішив зненацька й кардинально змінити своє життя.
Багато залежить й від відносин всередині колективу. Поліцейські кажуть, з цим проблем немає.
Навіть кілька вільних хвилин колеги намагаються проводити разом, ділитися останніми новинами. А нині із останнього футбол