Робота прикордонного загону у Міжнародному пункті пропуску «Виступовичі»
9-й прикордонний загін імені Січових Стрільців охороняє ділянку державного кордону з Республікою Білорусь в межах 3-х областей: Київської, Рівненської та Житомирської. Загальна протяжність кордону понад 600 кілометрів, а у межах Житомирщини більш ніж 200. Наша знімальна група бачила як працюють прикордонники у Міжнародному пункті пропуску «Виступовичі».
«Ми на сьогоднішній день є і залишаємось неполітичними. Будь-які ситуації, що відбуваються у Білорусії, на нас ніяк не впливають. Ми продовжуємо надійно захищати державний кордон від будь-яких посягань. На самій лінії державного кордону будь-яких військових груп, будь-яких осіб у військовій формі, техніки ми не спостерігаємо. Прикордонники Білорусії в штатному режимі несуть службу з охорони державного кордону зі свого боку» — повідомив начальник пресслужби 9-го прикордонного загону імені Січових Стрільців Юрій Шахрайчук.
В середньому через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Виступовичі» кордон перетинає близько 300 осіб за добу. Кажуть, від початку карантину потік впав на 70%.
Прикордонники Житомирщини виявляють нерідко і намагання провезти нелегальний вантаж.
Загалом робота прикордонну загону зі сторони України починається саме з пункту пропуску «Тил». Тут же і встановлена система «Янтарь». Якщо особа має намір перемістити через кордон будь-які радіаційні речовини, система одразу виявляє таке порушення.
Після вартового шлагбауму «Тил» наступний етап безпосередньо лінія прикордонного контролю.
Окрім цього, машину або ж вантажівку перевіряють на вміст заборонених речовин: вибухової речовин, зброї, пороху. І робить це Діна. В неробочий час вона лагідна та дуже мила.
Цього разу службовий собака перевіряв машину пана Миколи. Він громадянин Білорусі. Возить книги з України для Мінської центральної дитячої бібліотеки. Однак чоловіка одразу на кордоні не пропустили – не було теста на ковід.
Після перевірки документів, наступний пункт додаток «ВДОМА».
Прикордонники кажуть, люди на ковідні перевірки та встановлення додатку реагують з розумінням.
Уже після перевірки на прикордонній лінії контролю вирушаємо до прикордонного наряду вартового шлакбауму «Кордон».
Їхати до кордону ще 13 кілометрів, однак, по дорозі є ще один контрольний пункт.
Після цього, по річці Желонь, вже йде лінія державного кордону
Прикордонники радять не знімати навіть білоруську оглядову вишку. Мовляв, можуть виникнути проблеми, зважаючи на нещодавні події у сусідній державі. Тому далі ми поїхали уздовж кордону безпосередньо побачити як же його охороняють та перевіряють на наявність незаконного перетину лінії розмежування.
Нещодавно пройшла демаркація державного кордону і від цього почнеться розбудова інженерного облаштування.
Зараз уздовж кордону тягнеться лінія КСС. Фактично, піщана стежка, на якій добре видно будь-які сліди.
У разі перетину державного рубежу зі сторони Білорусії прикордонники фіксують такий факт та визивають групу швидкого реагування для того, аби знайти порушника.
Оскільки частина кордону поруч з Чорнобильською зоною, кожен наряд має екотестер. Якщо він показує перевищення норми радіації, точка позначається на карті і надалі, як правило, цю ділянку обходять.
Загалом прикордонники виявляють факти незаконного перетину кордону, ведуть оперативно-розшукову діяльність, здійснюють прикордонний контроль та охороняють і обороняють державний рубіж