Довбиська спеціальна школа для дітей з особливими освітніми потребами продовжить свою роботу
«Довбиська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» заклад, у якому навчаються діти з порушеннями інтелектуального розвитку. Працюють за спеціальними навчальними планами і програмами. Тут навчаються учні із 7-ми громад району.
«В нас планується, що буде навчатися 68 дітей» — повідомив директор школи-інтернату Вадим Романчук.
Цьогоріч у перший клас піде 11 дітей. Однак, до цього їх набирати було заборонено. Та й взагалі навчальний заклад хотіли ліквідувати.
«З 17-го року у нас був проект трансформації всіх інтернатних закладів, закладів інституційного догляду дітей. Проводилась робота з батьками, щоб батьки забирали дітей і віддавали в школу на інклюзивну освіту» — додав директор школи-інтернату Вадим Романчук.
Довбиська спеціальна школа одна з тих, яка повинна була зникнути заради розвитку інклюзії. Але це закінчилося тим, що діти з інтелектуальними порушеннями, яким місцевою владою створені перешкоди для навчання в школі і які навчалися в масовій школі, за 4 роки так і не навчилися читати, піддавалися булінгу. Порівнявши інклюзивне навчання, батьки знову поверталися до спеціальної школи. Мовляв, ставлення до їхніх дітей у масових школах було погане, а їм потрібне особливе відношення та навчання.
«От моя дитинка потребувала навчатися у спецзакладі ще той рік. Мені не давали документів із школи. Що він навчився у тій школі – нічого… Понижають моє дитя, обзивають всяко самі ж вчителі, дітки. Я не хочу, щоб моє дитя там більше навчалося. Дебілом обзивають. Нащо, моє дитя не дебіл» — каже мама учня Наталя Лукащук.
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з розслідування випадків порушення прав дітей не могла не відреагувати на звернення батьків щодо таких фактів. Голова слідчої комісії Павло Сушко пояснює, що на даний момент ми маємо справу з наслідками того, що з 2014 року спеціальні школи розглядалися як основний стримуючий фактор розвитку інклюзії. І зараз ще продовжують висловлювати такі ж думки, що заради розвитку інклюзії потрібно закрити спецшколи. І більше того, що спецшколи - це сегрегація дітей. Павло Сушко каже - на прикладі Житомирської області можна побачити, що буде, якщо, не враховуючи особливості дітей, шляхом примусу, всіх направити на інклюзію.
«Ще раз наголошуємо, що спеціальні школи це не є сегрегацією дітей. Такі спеціальні школи є у всьому світі. Доречі, коли ми робили конференцію з американськими колегами, з педагогами, з представниками спеціальних шкіл США вони нам повідомили, що 50 років Сполучені Штати впроваджують інклюзію, але в них ще досить вона на недостатньому рівні. Тому вони також підтримують спеціальні школи, активно їх розвивають і такі школи є базовими для підготовки і соціалізації дітей з особливими освітніми потребами» — повідомив заступник голови фракції «Слуга Народу» в парламенті, голова ТСК з розслідування випадків порушення прав дитини Павло Сушко.
Завдяки можливостям спеціальної школи та досвіду її фахівців діти зі складними порушеннями розвитку мають успіхи в освітньому процесі. Пані Людмила каже, завдяки педагогам спеціальної школи за рік індивідуального навчання її Софія вже навіть навчилася сидіти.
Загалом, тут для дітей з особливими освітніми потребами є усе необхідне, аби навчити їх жити у соціумі. Вихованці у власній оранжереї вирощують квіти, мандарини, авокадо і навіть манго. Є кімнати для релаксу та ігор, і кабінет соціально-побутового орієнтування, де дітей вчать готувати їжу, прасувати речі, прибирати за собою. А також на базі закладу працюють 20 гуртків: учні малюють, вишивають, танцюють і співають.
Загроза ліквідації такої школи стала однією з причин виїзного засідання ТСК на Житомирщині. Приїхавши на місце і вислухавши батьків народним депутатам, вдалося звернути увагу обласної влади на цю проблему. Прийшли до висновку, що завдання кожної місцевої влади - це чути потреби громади і робити максимально все для їх задоволення. Особливо якщо це стосується інтересів дітей. І якщо в області є діти, потреби яких задовольняє спеціальна школа, то така школа звичайно повинна бути.
«Ми тоді дійшли спільної згоди про те, що відповідні інтернатні заклади на Житомирщині будуть працювати. Це питання постійно тримається, уже точно, на контролі в ОДА. Можливо, воно раніше було не в такому фокусі, зараз воно в абсолютному фокусі. Ми будемо підтримувати наші інтернатні заклади для того, щоб всі діти, підкреслюю всі діти з відповідними потребами, могли отримувати відповідні знання» — сказав голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко.є
Тому в цьому році вперше за 4 роки в Довбиській школі набраний перший клас. Проведений донабір в старші класи дітей, яким не підійшла інклюзивна форма навчання. Це результат спільної роботи як ТСК, так і Житомирської ОДА. Поряд з цим, триває боротьба батьків за належну освіту для дітей на Закарпатті. Там обласна влада одночасно ліквідувала всі спеціальні школи для дітей з інтелектуальними порушеннями. При цьому не створила жодної альтернативи для них. В умовах децентралізаціі ні центральна влада, ні народні депутати не можуть безпосередньо впливати на місцеві ради. Водночас питання організації освітнього процесу для дітей з інтелектуальними порушеннями на Закарпатті перебуває на постійному контролі слідчої комісії