В Житомирі діють 2 групи денного догляду для дітей з інвалідністю
Більше 10 років мами дітей із інвалідністю намагались організувати у Житомирі денний догляд. Спільними зусиллями батьків та окремих представників міської влади у березні 2020 року врешті розпочала свою роботу така група.
«Не була визначена потреба в місті і не могли почати процес – це перше. Потім з фінансуванням були труднощі, з законодавством так само. Бо насправді це новий напрямок роботи в Україні вцілому, не тільки в місті Житомирі. Тому стикнулися вперше з цим і представники влади, і ми як батьки мали гучно заявити про потребу в цьому, бо не було розуміння навіть з боку спеціалістів» — сказала мама, яка доглядає дитину з інвалідністю, Жанна Зарічна.
Наразі 2 групи денного догляду відвідує майже 20 діток. Щодня упродовж восьми годин з ними займаюся кваліфіковані педагоги. Дитину можна привести в групу і на кілька годин, батьки самі вирішують, як зручно. Також тут забезпечують одноразовим харчуванням. А щоб доїхати з дому до Центру комплексної реабілітації, працює «соціальне таксі».
На функціонування груп денного догляду витрачається 1 млн 360 тис грн в рік.
Зовсім нещодавно Мінсоцполітики розпочало апробацію проєкту Державного стандарту денн ого догляду дітей з інвалідністю. Але у Житомирі випередили цей проєкт.
«В дитячій поліклініці по вулиці Святослава Ріхтера майже 90 кв.м. нам віддали в оренду (Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю). Приміщення ці потребували ремонту, і ми їх зробили. Залучили також благодійні кошти. 195 тис грн з місцевого бюджету, і 45 тис грн з фонду громадських організацій осіб з інвалідністю м.Києва. І відкрили групу денного догляду діток до 18 років» — повідомила директор Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Вікторія Краснопір.
Батьки задоволені роботою групою денного догляду, бо мають трохи вільного часу, поки дітками займаються професіонали. Але, за словами батьків, є кілька проблем. Зокрема, це обмежене фінансування.
«Єдине, що зараз є проблема для батьків дітей 18+. Тобто цей денний догляд – він зараз забезпечений діткам до 18 років з комплексною інвалідністю. А діти старші, які мають потребу в сторонній підтримці, вони матимуть потребу на все своє життя. Вони, на жаль, сидітимуть в чотирьох стінах, для них ще нічого не створено» — розповіла мама, яка доглядає дитину з інвалідністю, Жанна Зарічна.
У планах міської ради працювати над цим питанням.
«Але у нас є ще плани: нам все ж таки треба працювати по відкриттю денного догляду для осіб 18+, тому що діти ростуть. І в цьому плані ми дуже хочемо залучити громадську ініціативу і у нас уже є громадські організації, благодійні фонди, які спроможні в елементах цю послугу надавати. Тому зараз їм треба трошки, можливо, підтягнутися як надавачам послуг. Комусь не вистачає приміщень, комусь не вистачає певних вимог для того, щоб підійти під державний стандарт надання цієї послуги. Але, я думаю, що разом ми цю тему зрушимо і будемо над цим далі працювати» — повідомила директор Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Вікторія Краснопір