Бустерна доза вакцини: коли робити і яку

Наразі світом шириться новий штам ковіду – «Омікрон». У ВООЗ цим занепокоєні і кажуть — наявні вакцини менш ефективні проти нього. А от ведення бустерної дози посилює імунну відповідь організму і є ефективною проти різних мутацій коронавірусу. В Україні таку можна отримати усім щепленим віком від 18 років.

«Додатковий стимул імунної системи для легшого перебігу, і легшого сприйняття вірусу організмом, який потрапляє до нього. Це додатковий захист, додатковий імунний бар’єр», — каже заступник медичного директора КП «ЦПМСД» Житомирської міської ради Галина Перчик.

Бустерну дозу вводять в період від 6 до 9 місяців після повного курсу вакцинації, тобто 2-х доз. А людям з ослабленим імунітетом в період від 3-х до 6-ти місяців.

«Перевага надається м-РНК – це або Moderna, або Pfizer. Ми робимо бустерну дозу згідно рекомендацій МОЗу та ВООЗ тільки м-РНК вакцинами. Якщо є протипокази до м-РНК, то індивідуально з кожним пацієнтом обираємо шлях введення бустерної дози», — розповіла заступник медичного директора КП «ЦПМСД» Житомирської міської ради Галина Перчик.

Лікарі ж кажуть – вакцинація не застерігає від хвороби, але попереджує її тяжкий перебіг. У МОЗ розповіли за якими схемами робитимуть щеплення:

  • якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer,
  • якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer,
  • якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер – Pfizer,
  • перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer. 

Після введення бустерної дози можна згенерувати сертифікат у «Дії». Діятиме він 270 днів. А наразі бустерну дозу в Україні отримали вже понад 100 тисяч осіб. У області ж темпами вакцинації не задоволені.

«Зараз по вакцинації не тільки вся область, а й уся Україна нге виконує план вакцинації. За цей короткий період у нас вже вакциновано в Житомирській області 1537 чоловік. Тобто, це ще не велика кількість, але це через свята. Ми думаємо, коли вони завершяться все ж таки, люди більше приділлять уваги і подумають про третю вакцинацію, так звану бустерну дозу», — говорить заступник директора Департаменту охорони здоров’я Житомирської ОДА Віктор Лучків.