У Житомирі без урочистостей, але під гул сирен відзначили День Конституції
Історія творення нашої Конституції — це надзвичайно тривалий процес. Її чотири рази переписували й навіть коли у 1991 році Україна стала незалежною, вона не мала своєї Конституції, над документом фахівці працювали 5 років.
«Протягом тих років: з 1991-го до 1996-го року ціла група досвідчених юристів працювала на чолі з Юськовим, на чолі з Михайлом Сиротою і вони витворили дійсно досконалий конституційний проект, який ще потім опрацьовували і розглядали на слуханнях, на обговоренні всенародному» — розповів історик Геннадій Махорін.
І врешті в ніч з 27-го на 28-е червня відбувалося остаточне прийняття Конституції. Тоді чиновники добу і майже без перерв засідали у Верховній Раді. А о 9-й годині 18-ть хвилин ранку 28 червня депутати більшістю голосів затвердили українську Конституцію.
«Цей процес конституційного державотворення, він був затягнутий у часі тому що політикум, наш український, роздирали із середини суперечності. Ми знаємо, що у новоствореній Верховній Раді була народна рада, яка складалася із патріотичної частини і налічувала 130 людей, і була група 239 – комуністів, які вперто гальмували державницький розвиток. Відповідно, що прийняття Конституції було зумовлене оцим гальмуванням опозиційної сили та, яка не хотіла визнавати нашої державності» — додав історик Геннадій Махорін.
Тоді гучно обговорювали питання розподілу влади і власності, державну символіку, статус російської мови і статус Криму. Від початку ухвалення, нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Утім ні тоді, ні у 2004-му, ні у 2014-му ніхто не зміг змінити основне: забрати волю українців й демократію.
«Нам добре відомий термін демократія, тому ми не знаємо, що таке п’ятий термін. У нас право на протест, збори чи демонстрації — це конституційна стаття, а в когось це кримінальна» — сказав Президент України Володимир Зеленський.
Саме наша воля і демократичне суспільство не дають ворогу спокою чи не із дня нашої Незалежності. Він висидів у затінку десятки років і врешті наважився завдати удар, але цим українців не злякати.
«Конституція дозволяє людям все ж вказувати політику, що хочуть люди і як вони бачать розвиток своєї держави» — розповів міський голова Житомира Сергій Сухомлин.
«Конституція – основний закон і нашим північним сусідам, які почали повномасштабну війну чотири місяці тому не подобається, що наша держава виконує основний закон, що наші люди вільні, живуть в демократичному суспільстві і це є базисом нашої Конституції. І саме це напевно основна причина агресії, яку ми зараз маємо» — сказав начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
Сьогодні у Житомирі як і по усій Україні День Конституції відзначили без урочистостей, а замість пісень квіти покладали під гул сирен.
У першу чергу, пояснюють чиновники, це задля безпеки самих містян.
«Я вчора казав про те, що можливий удар і от напередодні 24-го, коли був масовий удар по військовій частині навколо Житомира у нас була така сама інформація. Слава Богу вночі сьогодні було усе спокійно, але може це реакція світу на Кременчук от відклала ті плани, які були, бо вчора по даним мав відбутися удар навколо Житомира деякі військові частини і саме місто Житомир» — сказав міський голова Житомира Сергій Сухомлин.
Попри постійні загрози обстрілів, попри сльози, страх, біль та втрати Україна уже 125 днів чинить супротив російському агресору й власне захищати свою Батьківщину — це один із основних пунктів Конституції.
Власне Конституцію Пилипа Орлика називають першою писемною Конституцією Європи, якій понад 300 років. Минулоріч вона уперше побувала вдома, в Україні, її виставили у столиці, але звісно побачити усі її не змогли, але це Президент пообіцяв виправити і такою новиною Володимир Зеленський привітав українців із з Днем Конституції.