У Житомирі мешканці багатоповерхівки разом з волонтерами облаштували зразкове укриття

Декілька кімнат, вбиральня, кухня, кімната відпочинку та дитяча. Усе це не велика квартира, а тимчасове укриття одного з будинків у Житомирі. Над його облаштування працювали близько місяця. А сховатись тут можуть мешканці 5-ти прилеглих багатоповерхівок.

Проблем із доступом до сховища немає, адже при оголошенні повітряної тривоги укриття відразу відкривається, до того ж ключ мають декілька мешканців. Для тимчасового перебування тут є усе необхідне: від теплих ковдр до вентиляції, тобто з собою люди можуть нічого не брати, лише за індивідуальної потреби.

Допомагали у облаштуванні підвального приміщення звичайні небайдужі хлопці, які самі ж зателефонували та запропонували свою роботу. Кажуть, в такий час варто об’єднуватися, тому без вагань взялися за наведення ладу. Тож окрім мешканців будинку, які приносили свої речі та меблі, над облаштуванням працювало близько 10-ка молодиків. Зізнаються, жоден з них не є професійним будівельником чи електриком, однак робили те, що мали. Поки хтось взяв в руки зброю, вони взяли викрутки та молотки.

З часом хлопці створили власну громадську організацію і продовжують допомагати людям. Дане укриття не єдине на їхньому рахунку. Сховища облаштували у близько 10-ти будинках у різних районах міста. І надалі продовжують

Самі ж мешканці будинку кажуть, у цей час укриття є дуже важливими, адже можуть врятувати життя. І спускаються туди й досі при кожній тривозі. Кажуть, інколи доводилось сидіти більше години, а то й ночувати.

Згодом мешканці облаштували у сховищі і так званий гуманітарний штаб. Сюди приносили і одяг, і гігієнічні засоби і усе необхідне для переселенців та надавали тим, хто потребує. До того ж у самому будинку також певний час проживали внутрішньо переміщені особи, які також допомагали облаштовувати укриття.

Загалом у Житомирі зараз налічується близько тисячі укриттів, більше 300-т з яких облаштували за час повномасштабного вторгнення. За інформацією міської ради, підготовку сховищ почали ще задовго до війни, а за цей час встигли багато чого зробити.

«Була значна робота проведена з питань надання допомоги в освітленні, в облаштуванні інтернету. На сьогоднішній день, я хочу сказати, на громадських засадах нам рядом торгових мереж було надано майже 300 роутерів. Крім того, додатково частина сховищ були обладнані аптечками, і лавками для сидіння. Це в першу чергу там, де є люди похилого віку. Це і забезпечення ємностями для води» — розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту Микола Дідківський.

Продовжують займатися цією роботою і зараз. Багато в чому допомагали самі мешканці будинків та волонтери. Та зараз в першу чергу готують укриття для закладів освіти та культури. Однак у міськраді зазначають, найбільша відповідальність за стан сховища лежить на людях та ОСББ, та на звернення вони завжди реагують. 

«За зверненнями громадян, наші спеціалісти завжди виїжджають на місце, завжди підказують, завжди надають допомогу в плані того, щоб обладнання цих захисних споруд якомога більше відповідало комфорту, щоб громадяни могли там безпечно і надійно себе почувати. Ясна річ, що є багато поточних питань, але я б дуже хотів попросити всіх громадян бути небайдужими, співпрацювати з керуючими компаніями, з головами ОСББ» — додав начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту Микола Дідківський.

Зараз про укриття не забувають та підтримують порядок, адже війна триває та небезпека залишається