В Україні посилили відповідальність за порушення використання державної мови: яка відповідальність
На заправці, в аптеці, магазині, на інтернет-сайті чи закладі харчування українська мова — пріоритетна. Такий закон Рада ухвалила ще 2 роки тому та запрацювала стаття Закону про мову лише минулоріч 16 січня. 16 липня цього року ввели ще низку вимог й запровадили адміністративну відповідальність за порушення. Ми вирішили перевірити чи говорять українською у кав’ярнях на головній пішохідній вулиці Житомира.
«Ну ми ж проживаємо в Україні, правильно? Ну і раз у нас зараз така ситуація така, війна, то ми повинні якось підтримувати хоча б мовою» — сказав працівник кав'ярні Богдан.
«Ми думаємо, що важливо розмовляти і у нас це принципово. Навіть при прийомі на роботу була обов’язкова умова, щоб розмовляти українською мовою. Зараз, на даний час, думаю, надважливо розмовляти українською мовою» — сказала прапцівниця закладу харчування Тетяна.
Та така принципова позиція присутня не скрізь. Днями житомирянин у соцмережах поділився своїм досвідом візиту до кав’ярні. Заклад у центрі міста й там говорили виключно російською, а на зауваження не реагували. Коли ж ситуація набула розголосу, працівники перепросили та уже виправилися, зазначає автор.
Опитані житомиряни зізнаються у такі ситуації теж потрапляли, але от зауваження не роблять.
За порушення закону нині передбачена й адміністративна відповідальність. Якщо «піймали» перший раз, доведеться сплатити від майже трьох з половиною до восьми з половиною тисяч гривень штрафу, наступного разу з гаманця доведеться викласти ще більше. Представник уповноваженого із захисту мови каже, скарги надходять від громадян щоденно.
«Десятки, а то й буває сотні скарг отримуємо» — повідомив представник уповноваженого із захисту державної мови Андрій Вітренко.
Що стосується Житомирщини, точну кількість скарг назвати не може, але зазначає, кожен «дзвіночок» про порушення перевіряють. Розповісти про свій невдалий досвід можна на сайті Уповноваженого із захисту державної мови за такою інструкцією.
«Достатньо вбити в пошуковику «Мовний омбудсмен» або «Уповноважений із захисту державної мови», і буде відповідно лінк на цей сайт, і там на сайті, відповідно, є розділ: «Залишити скаргу». Але, до скарги мають, обов’язково, докладатися відео або фотофіксація порушення» — розповів представник уповноваженого із захисту державної мови Андрій Вітренко.
Зокрема правила дотримання мови стосуються не лишень закладів харчування чи магазинів. Говорити українською зобов’язані усі ЗМІ, чиновники, підприємці, працівники комунальних установ та інтернет-представництва