У Житомирі презентували унікальну страву «Крупки» та збирали кошти на ЗСУ (ВІДЕО)

І такими рухами близько двох годин потрібно скручувати пшоно у кульки, поступово додаючи борошно та яйця. Саме за таким рецептом жителі села Мостове Андрушівської громади готують свою оригінальну страву «крупки».

«Ця страва готується тільки в нашому селі, яка збереглася до сьогоднішнього дня, яку нам передали наші старожили», — каже учасниця колективу «Затишок» Тетяна.

Господині розповідають, за їхніми власними підрахунками, перша згадка про «крупки» в рідному селі з’явилася близько 300 років тому. А далі рецепт передавали від старого до малого поколіннями. Спочатку це була святкова страва, адже її складові були досить дорогими.

«Готують на свята, на хрестини, на мерлини. Хто хоче й просто готує», — говорить учасниця колективу «Затишок» Тетяна.

Для приготування страви необхідно лише 4 інгредієнти – пшоно, борошно, яйця та м’ясо. Жінки кажуть, готувати «крупки» можна лише на бульйоні з домашньої курки, тільки так страва матиме дійсно унікальний смак. А також необхідно мати особливий пристрій.

«Дерев’яні ночви. В цьому качати найкраще. Воно набирає свою форму», — сказала учасниця колективу «Затишок» Наталія.

Та вже сучасні господині можуть використовувати плоску миску з невисокими бортиками, але й вона має бути лише дерев’яною. А також процес качання «крупок» має супроводжуватися співом, тоді страва наповнюється українською душею.

Більшість житомиряни ж зізнаються, про таку страву чують вперше, але рецептом зацікавились та планують обов’язково спробувати вдома.

«Рецепт тут дізналася, вони розповідали. Спробую, але не впевнена що в мене так вийде. Але спробую, це цікаво», — зазначила житомирянка Надія.

Але були й ті, що вже ні тільки чули, але й куштували цю страву.

Зацікавила страва й маленьких житомирян. Кажуть, про «крупки» чули раніше в дитинстві від бабусь та дідусів. Та тепер спробують готувати власноруч, аби зберігати українські традиції.

Поділитись рецептом старовинних українських «крупок» з усіма охочими на Михайлівській вирішили з нагоди внесення страви до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Та найбільше приготування зацікавило саме найменших житомирян.

«Мені дуже сильно сподобалось. Ми там просто катали кульки і це так круто. І потім руки всі в борошні і стають м’якшими», — сказала житомирянка Софія.

Пригощали готовою стравою усіх безкоштовно. Та окрім ознайомлення із українськими традиціями метою заходу став збір коштів на ЗСУ під гаслом ««Крупки» качаємо – ЗСУ допомагаємо».

«Все, що ми можемо робити тут на місцях – це співати і тримати оборону на нашій культурній стороні. Тому пісні, які будуть звучати, все, що ми будемо робити, смаколики, які ми привезли – це все заради перемоги та наших захисників», — каже начальниця відділу культури Андрушівської міської ради Наталія Рудницька.

Далі кошти буде передано до гуманітарного штабу Андрушівки, де волонтери направлять їх на потреби наших захисників.