Всесвітній день туризму та день туризму в Україні відзначили в Житомирському обласному краєзнавчому музеї (ВІДЕО)
Автентичну, обрядову страву «крупки», яку готують лише на Житомирщині, у липні цього року внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Сьогодні її готували в обласному краєзнавчому музеї. Так відзначали — Всесвітній день туризму!
Гастротуризм — наразі дуже актуальний, відтак у багатьох громадах Житомирщини запроваджені свята приурочені місцевим, традиційним стравам, але через, спочатку пандемію, а нині – війну, розвиток туризму не такий стрімкий, як раніше, тому головним завданням є – збереження туристичних локацій.
«Ми знаємо що запит є, сьогодні люди не можуть бути долучені відвідувати такі улюблені місця, які б вони хотіли відвідувати. Звичайно це створює потенціал в хорошому сенсі цього слова для відновлення та відбудови туристичної галузі після нашої перемоги. Тим більше, що по міжнародним даним Україна після здобуття перемоги увійде в топ 5 країн світу по відвідуванню туристів», — каже заступник голови ЖОВА Юрій Денисовець.
Туризм – це й важлива економічна складова, багато країн Європи наповнюють свій бюджет завдяки цій галузі. Тому при розробці маршрутів та відкритті нових локацій, варто враховувати цей факт.
«Ми маємо допомагати, популяризувати, створювати якесь відео, створювати багато чого, для того, щоб показувати яка у нас гарна мала Батьківщина, велика Батьківщина», — говорить заступник голови Житомирської обласної ради Володимир Ширма.
Тих, хто тримає культурний фронт від початку повномасштабного вторгнення, було відзначено подяками.
Попереду найскладніше – відбудова країни та відновлення туристичної привабливості, до таких завдань готові – говорять в управлінні культури.
У цій війні не може виникати питання, чи є місце культурі та туризму, адже вона і є боротьбою за нашу культуру, мову та українську самобутність. Ці головні питання учасники обговорили за круглим столом після урочистої частини заходу.