Лісонасіннєвий центр на Житомирщині у рік виготовлятиме кілька мільйонів сіянців: як виглядає підприємство (ВІДЕО)
Перший в області лісонасіннєвий центр запустили в роботу. У рік тут вироблятиметься 5 мільйонів сіянців хвойних порід із закритою кореневою системою. Така технологія дозволить швидше відновити ліси Житомирщини, які постраждали як від війни, так і від страшних пожеж у 20-му році.
«Якщо раніше цей сіянець ми садили в землю і тільки через 5-6 років ми отримували ліс уже людського зросту, то при цій технології ми отримаєм цей же результат уже на 3-4-й рік. В умовах тих, яких сьогодні живе наша країна, бореться за перемогу і завдання лісівників буде швидко відновлювати території, така технологія нам вкрай необхідна», — каже голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець.
До того ж такі сіянці дорожчі на ринку, вони не вибагливі у догляді і у них високий шанс приживлення. Водночас цей центр допоможе і у виконанні програми Президента «Зелена країна». Зі старту проекту нині висаджено 180 мільйонів дерев й попри війну озеленення держави не припиняють. Тож для цього в Україні побудують ще кілька подібних центрів.
«
Дозволить нам виконати ті задачі, які стоять від Президента України Володимира Зеленського, це виконання програми «Зелена країна», в рамках якої необхідно висадити один мільярд дерев. Це ще один такий елемент пазлу, який дозволить нам цю програму виконати», — говорить Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
«А таких центрів у нас буде в цьому році 5 нових і 1 розширення. В наступному році ще 3 нових і 1 розширення», — каже голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець.
«Відкриття сьогоднішнього підприємства фактично це найкраща відповідь окупантам, що їх ніхто не боїться», — сказав Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Загалом таких в Україні тепер 4. Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства каже, до реалізації цього проекту йшли кілька років, війна плани призупинила, але відразу за Збройними Силами, які звільнили Житомирщину від окупантів, продовжувати будівництво зайшли і лісівники.
«Ми готуватися почали у 20-му році, за цих два з половиною роки після масових пожеж ми прийняли рішення з керівниками лісогосподарських підприємств, що без закритої кореневої системи не обійтись. Ми за два роки закупили 37 теплиць, підготувалися. Після того побудували насіннєсховище, заготовили насіння і з минулого року, з жовтня місяця заключили договори по самому обладнанню. Із жовтня місяця почали реконструкцію даних старих приміщень», — говорить начальник Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Сахнюк.
Народний депутат пояснює, реалізовуючи такі проекти ми показуємо світові, що попри війну Україна розвивається й їхня допомога державі – виправдана. В цілому за останні кілька років лісова галузь Житомирщини помітно покращала.
«Ми пам’ятаємо пожежі, я на них багато провів, весною 20-го року і коли, вибачте, у нас на всю область було 30 пожводойм, коли у нас 992 обходи, і сьогодні у нас 992 пожводойми з пірсами кожний обхід в лісі, кожний квартал практично має свою водойму. Так само і техніка, Естонія нам подарувала 2 пожежних автомобіля, загалом у нас на сьогоднішній день 88 пожежних автомобілів. Лісова охорона сьогодні має рації, має костюми захисні, пожежні. Мають робочу техніку, весь транспорт працює, мають відеоспостереження. Тобто, є все для того, щоб ефективно охороняти ліс», — каже Народний депутат України, фракція «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко.
Це відмітили і під час засідання колегії Держлісагенства, голова зазначив, завдяки такій трансформації в області значно поменшало лісових пожеж.
«Сьогодні навіть враховуючи військові дії, які тут були, падали ракети, гради, зривалися розтяжки ми маємо пожеж лише 50 га на всю область – це саме результат роботи», — говорить голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець.
Водночас наближається реформа лісової галузі, тривають дискусії, втім вимоги працівників та нардепів лишаються незмінними.
Цього ж дня в області відбувся і з’їзд колегії Держлісагенства, участь в обговореннях взяли також голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та заступник Секретаря РНБО Олексій Соловйов. Фахівці обговорили ключові вектори роботи лісового господарства України, стратегічні цілі та пріоритети. Також під час робочого візиту керівництво вручило ключі від квартир сім’ям трьох працівників Овруцького лісгоспу та родині захисника-лісівника в Лугинах, житло капітально відремонтували і обладнали для комфортного життя.
Чоловік Наталії – водій лісгоспу, усе життя він служив лісу, а тепер пішов на фронт. У родині п’ятеро дітей, двоє дівчаток та троє хлопців, двоє старших синів разом із головою родини нині на передовій. Про подарунок знає поки лише чоловік, із синами зв’язатися важче, втім Наталія мріє, після повернення додому хтось із них тут створить свою сім’ю, а поки ж пишаються своїми захисниками й чекають у рідних Лугинах.
«Ми проживаємо у Лугинах, у нас свій приватний будинок, квартира, надіюсь повертаються живі-здорові і хтось буде тут проживати. Ми ще добре не оглянулись, трьохкімната, дуже гарний ремонт, дуже нам подобається», — розповідає дружина працівника лісгоспу, захисника Наталія Гаврилюк.
«Я дуже ними пишаюся, вони для мене Герої тому, що вони захищають нашу Батьківщину. А коли ми кажемо, щоб вони йшли у відпустку, вони кажуть нам потрібно нашу Батьківщину обороняти, навіть не хочуть іти у відпустку, тому, що кажуть хто буде воювати як не ми», — додала дочка Надія Гаврилюк.
А поки ж голова військової адміністрації запевняє, область і надалі розвиватиметься, а росії, якщо та знову надумає порушити кордон із Житомирщиною дадуть гідну відсіч.