Під час виступу перед лідерами G20 Володимир Зеленський оголосив формулу миру для України та світу

379

Бути чи не бути на саміті Великої двадцятки очільники росії та України вирішували довго, адже саме там могла відбутися зустріч двох ворогуючих країн. Та все ж путін зволів зовсім не з’являтися, а відправити свій балакучий рот лаврова. А ось Володимир Зеленський доєднався до засідання онлайн, оголосивши важливу промову одразу після повернення із щойно звільненого Херсону. І зазначив, деокупація міста – переломний момент у війні.

Президент зазначив, нам доведеться воювати далі, аби звільнити усю територію країни від рашистів. Та враховуючи впевненість у нашій перемозі, варто спробувати реалізувати українську формулу миру, аби зберегти якомога більше життів. Вперше вона була представлена у вересні на сесії Генасанблеї ООН і складається з 10 пунктів.

Володимир Зеленський зазначив, що Україні не потрібно пропонувати компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Жодних «Мінськів – 3» не буде, адже росії не можна довіряти. І першою пропозицією миру для нашої країни Президент назвав – радіаційну та ядерну безпеку.

Друге – продовольча безпека. За словами Президента, експортна зернова ініціатива заслуговує на безстрокове подовження. Україна з липня експортувала понад 10 мільйонів тонн продовольства морським шляхом. Можемо наростити експорт ще на мільйони тонн щомісячно, якщо залучити порти Миколаєва та Ольвія.

Наступне – енергетична безпека, адже зараз росія намагається перетворити холод на зброю. Щотижнево рфія підриває наші електростанції, трансформатори, лінії постачання електрики. Україна вже запропонувала направити місію експертів ООН на енергетичні об’єкти для оцінки руйнувань і потреб у відновленні, а також з метою запобігання їх подальшому знищенню.

Четвертий пункт - звільнення всіх полонених і депортованих. Тисячі наших людей – військових і цивільних – у російському полоні. Їх піддають жорстоким тортурам. Крім того, майже 11 тисяч дітей були силоміць депортовані. Єдина реалістична модель звільнення – «всіх на всіх». Наступний етап - виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.

Ще одна умова миру – виведення рашистських військ і припинення бойових дій. Має бути відновлений контроль України над усіма ділянками нашого державного кордону з росією. Не менш важливою є справедливість.

Восьма умова – потреба негайного захисту природи. Мільйони гектарів лісу спалені обстрілами. Майже 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами й снарядами. Неможливо точно порахувати обсяг забруднення атмосфери від спалених нафтобаз та інших пожеж. Унаслідок російської агресії загинули 6 мільйонів свійських тварин.

Потрібні також кошти й технології для відновлення очисних споруд. Наступним елементом є недопущення ескалації. Україна не є членом будь-якого з альянсів. І ця російська війна змогла розпочатися якраз тому, що Україна залишалась у «сірій зоні».

І останнє – закінчення війни.

Президент України додав, ми вдячні всім у світі, хто допомагає нам захищати свободу. А ці 10 кроків формули миру для нашої держави мають пришвидшити перемогу та свободу для цілого світу.