Як об`єднавшись разом можна за два дні виконати неможливе, або як буржуйки з Фінляндії опинилися у Житомирі (ВІДЕО)
Коли розпочалася повномасштабна війна Вероніка виїхала у Фінляндію, але не змогла сидіти склавши руки, тож почала знайомитися із місцевими волонтерами. Тамтешні, коли росія напала на Україну, створили свої фонди, аби допомагати нашій державі й не припиняють робити це й досі. Так у Житомир потрапили буржуйки.
«Фіни дуже часто до нас приїжджають, вони побачили в нас буржуйки і в них виникла ідея зробити їх самостійно. Вони організували велику команду, яка цим займалася. Називається «ОМрі.ру» і це вони заплатили за це все. Орієнтовно виготовлення буржуйок обійшлося в понад 100 тисяч євро», — розповідає волонтерка БФ «Синьо-жовті серця» Вероніка Ліщук.
Завод, який разом із волонтерами виготовив буржуйки, ще донедавна не знав про їхнє існування, утім це не стало на заваді, аби подарувати тепло українцям. Фіни самотужки розробили схему, знайшли матеріали і почали працювати.
Сам пан Тапіо, який був одним із організаторів, розповідає, ідея виготовити буржуйки з’явилася після того, як на місцевому телеканалі побачив сюжет про фінський університет, який розробив такий проєкт і хоче передати Україні 40 пічок. Але така кількість йому здалася замалою, тож разом із однодумцями чоловік приступив до роботи. Так на заводі волонтери виготовили 20 тон буржуйок.
«20 тон буржуйок це те, що прийшло у ваш регіон. Ще 20 тон на минулому тижні прийшло в Харків і пічки продовжують робити», — говорить виконавчий директор БО Омрі рю Тапіо.
Аби виготовити таку кількість буржуйок потрібна була чимала сума коштів. До збору долучилися тисячі простих громадян Фінляндії.
«Ми зробили інтернет-сторінку і написали, що хочемо допомогти робити каміни. До цього проекту долучалися просто фіни, просто люди, які хотіли допомогти. Ціна одного каміна 180 євро. Мінімальний донат, який надійшов до нас був 10 євро, а найбільший 15 тисяч євро. 20 тон буржуйок обійшлися у 121 тисячу євро», — сказав виконавчий директор БО Омрі рю Тапіо.
До виготовлення буржуйок також долучалися прості люди. Тапіо додає, серед них були і українці. Усі, хто залучилися до процесу, навіть відмовлялися від вихідних та свят, аби швидше передати Україні допомогу.
«Складно сказати скільки саме людей було. Але це два заводи. Один з них ріже метал на частини з яких складаються буржуйки і другий, який з’єднував ці частини разом. На одному заводі допомагати це робили і чотири українці, які там працюють. Люди дуже хотіли, щоб це все було якнайшвидше тому що зима в Україні не може чекати тому багато людей перенесли свої відпустки, це були якраз різдвяні канікули, але люди працювали у три зміни», — каже виконавчий директор БО Омрі рю Тапіо.
Далі розпочався процес доставки в Україну. І тут знайшлись благодійники, які відгукнулися.
«Це дуже складний був етап, це дуже великий пазл і було задіяно дуже багато людей. Привезти з Фінляндії буржуйки у Житомир, це дуже дорого коштує, але ми звернулися до житомирської волонтерки Вікторії Лалаян, вона знайшла нам українця, який 15 років мешкає у Фінляндії - Василь Запорожцев. Він знайшов логістичну компанію у Фінляндії, яка безкоштовно привезла їх до Польщі, а вже з Польщі ми мали забирати їх самі», — зазначає волонтерка БФ «Синьо-жовті серця» Вікторія Боровська.
Доставка із Польщі до Житомира коштувала майже 60 тисяч гривень, а часу, аби зібрати такі гроші було обмаль, адже буржуйки уже стояли на кордоні. Та щоб тепло таки потрапило у деокуповані міста, до процесу долучилися сотні українців. Пост про збір у себе виклав один із засновників руху «Разом» Коля Сєрга, а житомирський волонтер навіть у свій день народження просив замість подарунків – донати на доставку буржуйок.
Та найбільше волонтерів зворушив найменший донат, що вкотре доводить, кожна копійка – важлива.
Уже днями буржуйки поїдуть на деокуповану Харківщину та Херсонщину, у міста, якими опікуються волонтери в рамках об`єднання «Разом». Частину тепла житомирські благодійники планують передати і військовим.