САД у Житомирській області готується до зими: заготовлено 3 тис. тонн солі, виготовлено 50% суміші для обробки дороги та готово 240 одиниць спецтехніки (ФОТО)

САД у Житомирській області готується до зими: заготовлено 3 тис. тонн солі, виготовлено 50% суміші для обробки дороги та готово 240 одиниць спецтехніки (ФОТО)

Зима у воєнний час – значний виклик для дорожників. Примхливі погодні умови осінньо-зимового періоду щороку ставлять під загрозу безпечний рух автошляхами. У воєнний час перед дорожниками, окрім ожеледиць і снігопадів, гостро постало питання забезпечення сіллю, оскільки постачання від головного виробника України «ДП «Артемсіль» втрачено, окрім того, суттєво збільшилась вартість матеріалів для зимового утримання. Про це повідомляє пресслужба Служби автомобільних доріг у Житомирській області.

Задля збереження ресурсів дорожники Житомирщини, готуючись до експлуатації доріг взимку, акумулюють всі сили та засоби на обслуговування основних маршрутів, погоджених з ОВА та УПП в Житомирській області.

В САД наголошують на тому, що користувачам територіальних доріг варто бути готовими до обмежень в русі та затримок з ліквідацією наслідків негоди, адже пріоритет надаватиметься дорогам з більшою інтенсивністю – міжнародним, національним, регіональним.

Минулого тижня САД у Житомирській області було проведено ряд заходів з підготовки дорожнього господарства області до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 років.

«Наша мета: забезпечити безпечний проїзд «дорогами життя» області в умовах воєнного стану за обмежених ресурсів», – кажуть на підприємстві.

Показники готовності підрядних організацій до експлуатації шляхів взимку, проблемні питання та можливість взаємодопомоги мобільно вирішуються в режимі конференц-зв’язку під головуванням заступника начальника САД Юрія Ходаковського.

Фактичну готовність для використання в зимовий період фрикційних матеріалів, техніки та солі на дорожніх базах підрядників інспектується інженерами Служби спільно з працівниками Управління поліції в області.

«Станом на 31 жовтня готові для використання майже 3 000 тонн солі, 17, 5 тисяч тонн фрикційних матеріалів. Проводиться підготовка 50% суміші для обробки дорожнього покриття. Увага приділяється й засобам пасивного снігозахисту, виготовлено 1600 погонних метрів щитів та сіток.

Усі показники підвищуватимуться, підготовка триває. Дорожня техніка у кількості 240 одиниць готова до роботи», – йдеться у повідомленні.

Ключові завдання в осінньо-зимовий період:

  • уникнути перебоїв у русі,
  • зменшити споживання технічної солі та фракційних матеріалів завдяки оптимальній схемі очищення покриття доріг в період суттєвого ускладнення погодних умов,
  • п️ідтримувати 100%  взаємодію: Служба доріг – підрядні організації – ОВА – Національна поліція – ДСНС.

Чи не найважливіше значення для безпечного руху дорогами взимку відіграє свідомий підхід водіїв та власників автотранспорту до підготовки транспортного засобу до експлуатації. Якісні зимові шини, наявність ланцюгів проти ковзання, задовільний експлуатаційний стан та речі першої необхідності додадуть впевненості, вирушаючи в дорогу та зроблять маршрут безпечнішим.